Putin: ABD’ye karşılık vermek zorunda kalacağız

Putin: ABD’ye karşılık vermek zorunda kalacağız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve Rusya arasındaki askeri cepheleşmenin dünyayı farklı bir noktaya sürüklediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve Rusya arasındaki askeri cepheleşmenin dünyayı farklı bir noktaya sürüklediğini söyledi.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) çerçevesinde tüm dünyadan haber ajanslarının yöneticileriyle bir araya gelen Putin “(ABD’nin Avrupa’da askeri varlığını arttırmasının) nedenini bilmiyorum, ancak buna karşılık vermek zorunda kalacağımızı kesinlikle biliyorum. Bu bir ‘cevap’ olsa da Rusya her halukarda yine ‘agresif’ davranmakla suçlanacak. İnsanlar tehlikeyi fark etmese de, bu durum beni endişelendiriyor. Dünyayı tamamen farklı bir boyuta taşıyoruz. Rusya olarak yalnızca kendi güvenliğimizi sağlamak zorunda kalmayacağımız açık. Dünyadaki güç dengesini korumak bizim için önemli” dedi.

‘ABD, TEHDİT ETMEYE BAŞLAYACAK’

Sputnik’in haberine göre Putin “ABD, Doğu Avrupa’ya 500 kilometre kadar uzaklıktaki bir hedefi etkileyebilen füze savunma sistemlerini yerleştiriyor. Fakat teknoloji gelişiyor, bir yıla kadar ABD’nin ne zaman 1000 kilometre, hatta daha uzun menzilli yeni bir füze alacağını biliyoruz. O andan itibaren de bizim nükleer gücümüzü tehdit etmeye başlayacaklar” dedi.

Rusya’nın neler yaşanacağını bildiğini vurgulayan Rus lider, Batılı yetkililerin insanlara yanlış bilgi vermek için ‘haber ajanslarının gözlerine perde çektiğini’ ifade etti.

Putin “Füze sistemlerinin savunmalarının bir parçası olduğunu, saldırı amaçlı değil, kendilerini ‘saldırganlıktan’ korumak amaçlı olduğunu söylüyorlar, ancak bu doğru değil. Stratejik balistik füze savunması, saldırgan stratejik gücün bir parçası” dedi.
Putin ayrıca NATO’nun füze savunması alanında Rusya’nın işbirliğine yönelik tekliflerini reddettiğini  vurgulayarak “İster inanın, ister inanmayın biz net işbirliği önerilerinde bulunduk” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER RusyaVladimir Putin