Mültecilerle dayanışmayı büyütme çağrısı

Mültecilerle dayanışmayı büyütme çağrısı

20 Haziran Dünya Mülteciler Gününde, dünya genelinde birçok kentle eş zamanlı olarak İzmir'de de eylem yapılacak.

20 Haziran Dünya Mülteciler Gününde, dünya genelinde birçok kentle eş zamanlı olarak İzmir'de de mülteci ve insan hakları örgütleri, mültecilerle dayanışma ve devletlere mültecilerle ilgili sorumluluklarını hatırlatmak için etkinlik gerçekleştirecek. Kurumlar yaptıkları yazılı açıklama ile Basmane'de yapacakları basın açıklamasına çağrıda bulundular.

İzmir'de mülteciler ve insan hakları üzerine çalışma yapan kurumlar 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde ortak bir etkinlik yapacaklar. Basın açıklaması saat 12:30'da Basmane Hatuniye Camisi'nin yan tarafındaki parkta olacak. 'Mülteciler için insanca yaşam' sloganı ile yapılacak etkinlikte devletlere çağrıda bulunularak çözüm için harekete geçmeleri istenecek.

Etkinlikle ilgili açıklamada bulunan Halkların Köprüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Cem Terzi, Suriye'deki savaşla birlikte başlayan göçün üzerinden 5 yıl geçtiğini ancak bu süreye rağmen, devletlerin mültecilerin yaşam hakkına saygı duyacak adımlar atmadığını kaydetti. Etkinliğin temel taleplerinin, Türkiye ile AB arasında anlaşmanın iptal edilerek mülteciler için güvenli geçiş imkanın sağlanması, mültecilere ayrımsız bir şekilde mülteci statüsü verilmesi, GGM'lerin şeffalaşması olduğunu belirtti.

'KOŞULSUZ HOŞGELDİN DEMELİYİZ'

Devletlerin mültecilerin hayatını zorlaştıracak tutumu karşısında yerel halkın mültecilerle daha fazla dayanışması gerektiğini vurgulayarak "Bize düşen bir büyük dünya barışı talep etmektir. Her türlü ırkçı ve ayrımcı mülteci söylemlerine karşı çıkmaktır. Bize  düşen savaştan ve zulümden kaçan bu  insanlarla dayanışmak; onlara koşulsuz olarak 'Hoşgeldiniz' demektir" dedi. Terzi, son olarak yapacakları basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu.

İmzacı Kurumlar: Halkların Köprüsü Derneği, Mülteci Dayanışması, Konak Kent Konseyi ve Konak Mülteci Meclisi, İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, Özgürlükçü Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, İzmir Müzisyenler Derneği, Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi, Toplumcu Psikologlar, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şubesi, Barış İçin Kadın Girişimi İzmir, Siyah Pembe Üçgen Derneği İzmir. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER İzmirmülteciler