Nestle işçileri 21 Haziran’da greve çıkıyor

Nestle işçileri 21 Haziran’da greve çıkıyor

Tek Gıda-İş Sendikası üyesi Nestle işçileri, anlaşma sağlanmaması durumunda 21 Haziran’da greve çıkacaklarını duyurdu.

Bursa Karacabey’de bulunan Nestle çikolata ve cips fabrikasında süren toplusözleşme görüşmeleri patronun dayatması nedeniyle tıkandı. Tek Gıda-İş Sendikası üyesi işçiler. Anlaşma sağlanmaması durumunda 21 Haziran Salı günü greve çıkacaklarını duyurdu.
900 işçinin çalıştığı fabrikada yapılan iftar yemeğine katılan 850 işçi grevi onayladıklarını ve kararlı olduklarını söyledi. Patronla yapılan tüm görüşmelerden olumsuz sonuç alındığını dile getiren işçiler “Sendikamızla greve gitme kararı aldık ve haklarımızı, taleplerimizi karşılatana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

TEK TALEBİMİZ ÜCRET ARTIŞI DEĞİL

Sendikadan da sözleşme görüşmelerini tıkanma nedenlerine ilişkin şu açıklama yapıldı: “İşçilerin tek talebinin ücret artışının olmadığı Nestle’de esnek çalışmanın kaldırılarak işçilerin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Fabrikada iş sağlığı ve güvenlik önlemlerinin işçi için eziyete dönüştürüldüğünü gördük. İşçiler zorunlu mesaiye bırakılıyor. Bu zorunlu mesailerin kaldırılması var işçilerin taleplerinde. Ayrıca sendika olarak ücretlerde de 1. yıl taleplerinin ortalama 7 yıllık çalışan olan ve brüt 1647 TL maaş alan bir işçi için seyyanen 555 TL, her kıdem yılı için de 20 TL, 2.yıl içinse enflasyon üzerine 5 puan zam olduğunu belirttik. Bizim bu teklifimize karşı işveren; 0-5 yıla kadar kıdemi olan işçi için 100 TL zam, her kıdem yılı için artı 8 TL, 6-10 yıla kadar 175 TL zam, her kıdem yılı için ise artı 16 TL. 11 yıl ve üzeri işçiler için ise 200 TL zam, her kıdem yılı için de artı 16 TL olduğunu söyledi.  İşverenle yapılan tüm görüşmelerde bir sonuç alamadık ve işçilerimizle 21 Haziran Salı günü greve gitme kararı aldık.” (Bursa/EVRENSEL)

www.evrensel.net