16 Haziran 2016 19:43

‘Güvenceli, süresiz kadro istiyoruz’

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan işçilerle ‘Özel Sözleşmeli Personel’ yasa tasarısı üzerine sohbet ettik.

‘Güvenceli, süresiz kadro istiyoruz’

Paylaş

Deniz ATAY
İzmir

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan işçilerle, hükümetin taşeronu ortadan kaldıracağını duyurduğu ‘Özel Sözleşmeli Personel’ yasa tasarısı üzerine sohbet ettik.

Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde görev yapan Genç İşçi Elbeyi Saraç, bu yasal düzenlemelerin eski çalışma koşullarını iyileştirecek hiçbir şey vadetmediğini söyledi. Klinik destek personeli olan Saraç, “Taşeron işçilere hiçbir artısı olmayan bir öneri olduğunu düşünüyorum. Devlet güvencesine sahip olduğumuz, süresiz bir kadro beklerken, 3 yıl sözleşmeli kadronun yararını göremiyorum. Talebim hastane bünyesinde ve devlet güvencesi altında, gelecek korkusu olmadan çalışabileceğim bir kadro” diye konuştu.

‘GELECEK KORKUSU OLMADAN…’

Konuştuğumuz bir diğer işçi, 11 yıldır tıbbi sekreter olarak çalışan Gülistan Arslan, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamalarının farklı olmasından dolayı bir güvensizlik hissettiğini belirterek, şöyle devam etti: “Kadroya geçişlerde memurluk vasfı aranacak olursa birçok arkadaşımız dışarıda kalacak. Yeni tıbbi sekreterlerde üniversite okuma koşulu getiriliyor, fakat daha önce işe başlayanlar lise mezunu. Temizlik ve diğer işlerde çalışan birçok arkadaşımız ilköğretim veya ortaokul mezunu. Son dönemlerde hastaneye alınan taşeron işçilerde AKP üyeliği zorunluluğu var. Kadroya giremeyecek olanların yerine şimdiden eleman alıyorlar.” 

Hastanede severek çalıştığını ancak koşulların daha iyi olabileceğini söyleyen Arslan, yol ücretlerinin iyileştirilmesi ile ilgili beklentilerinin olduğunu belirtti.

‘TAŞERONLUK DEVAM EDECEK’

Eczanede temizlik işçisi olarak çalışan Kemal Keleş hükümetin açıklamalarını şöyle değerlendirdi: “Bunun beklediğimiz gibi bir kadro olduğunu düşünmüyorum. 3 yıllık sözleşme ile kamu himayesinde taşeronluğa devam ettirecekler. Çalışma koşullarımızda bir iyileştirme olacağını sanmıyorum.” Nasıl bir kadro istediğini anlatan Kemal Keleş, “Süresiz, sözleşmesiz, yani eskiden beri çalışan hizmetli memurlar gibi bir kadro talep ediyorum. Eşit statüye sahip olmak ve iş güvencesine sahip olmak istiyorum ve tabii ki her işçinin beklediği gibi maddi olarak iyileştirme istiyorum” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Goran Lideri Newşirwan Mustafa hakkında tutuklama kararı

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa