Panama köstebeği bulundu mu?

Panama köstebeği bulundu mu?

Panama merkezli Mossack Fonseca şirketinin savcılara bilgi vermesinden sonra  bir şirket çalışanı Cenevre’de gözaltına alındı.

Panama merkezli Mossack Fonseca şirketinin savcılara bilgi vermesinden sonra  bir şirket çalışanı Cenevre’de gözaltına alındı.

BBC’de yer alan habere göre söz konusu kişi bir bilgisayar teknisyeni ve şirketten veri çalmak, izinsiz erişim ve emniyeti suistimal etmekle suçlanıyor. Mossack Fonseca’dan, nisan ayında binlerce belge sızdırmış, ‘Panama Belgeleri’ olarak bilinen vergi cennetlerindeki offshore hesap kayıtları kamuoyuna açıklanmıştı.Fakat veri hırsızlığıyla suçlanan bilgisayar teknisyeninin Panama Belgeleriyle bağlantılı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Sızıntıların ardından Mossack Fonseca, yasaları çiğnemediğini, herhangi bir belgeyi yok etmediğini ve faaliyetlerinin yasal olduğunu savundu. Cenevre savcısı nisan ayındaki belgelerin ifşasının ardından soruşturma başlatmıştı. Panama Belgelerinin ardındaki, kimliğini açıklamayan kaynak mayıs ayında ‘Dokunulmazlık karşılığında hukuk yetkililerine yardım teklifinde’ bulunmuştu. Kendisini ‘John Doe’ olarak tanıtan kaynak, 1800 kelimelik açıklamasında herhangi bir istihbarat şirketi veya hükümet için çalışmadığını, sızıntıları ‘gelir eşitliği’ sağlanması için yaptığını ifade etti. Bu açıklamanın ardından ‘John Doe’nin herhangi bir resmi yetkiliyle bağlantı kurup kurmadığı da bilinmiyor. 

Mossack Fonseca’daki yaklaşık 11 milyon belge sızmıştı. (İSTANBUL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Panama belgeleri