16 Haziran 2016 15:28

Liseliler: Aydınlık yarınlar için tek yumruk olalım

Ayvalık Anadolu Lisesi ve Sakarya Sosyalist Liseliler Birliği, eğitimdeki gerici politikalara karşı bildiri yayımladı.

Liseliler: Aydınlık yarınlar için tek yumruk olalım

Paylaş

Ayvalık Anadolu Lisesi ve Sakarya Sosyalist Liseliler Birliği, eğitimdeki gerici politikalara karşı bildiri yayımladı.

Ayvalık Anadolu Lisesi tarafından “Safları sıklaştırın arkadaşlar. Bu kavga hürriyet kavgası” başlığıyla yayımlanan bildiride “Karanlığa sırtını dönen tüm liseli dostlarımıza destek veriyor ve selamlıyoruz. Okullarımızın ve eğitimin içinde bulunduğu gerici kuşatmadan son derece rahatsız olmakla birlikte, arkadaşlarımızın karanlığı aydınlatmak için yaktığı bu meşaleye bizler de birer alev olmaya hazırız. Biz liselilerin en öncelikli talebi laik, bilimsel ve çağdaş bir eğitimdir. Bu nedenle şu andan itibaren her türlü gerici ve bilimsellikten uzak politikalara karşı sesimizi yükselteceğimizi belirtmek isteriz” denildi. Ayvalık Anadolu Lisesinin kurulduğu günden bu yana bilimsel eğitimi kendisine ilke edindiğini vurgulayan öğrenciler, “Ancak son yıllarda okullar üzerinde dönen kirli siyasetin sonuçları hem öğrenciler hem de öğretmenleri olumsuz etkilemektedir. Yaşanan bu olumsuzluklar öğrencilerin geleceğe bakışını ve eğitim başarısını ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bizlerin  insanca eğitim talebinden vazgeçmek gibi bir niyeti asla yoktur, olmayacaktır da. Liseli arkadaşlarımızı sırtımızı karanlığa dönerek aydınlık yarınlar kurmak için tek yumruk olmaya çağırıyoruz” denildi.

SIRTIMIZI DÖNÜYORUZ

Sakarya Sosyalist Liseliler Birliği de, liselerde başlayan mücadeleyi selamlayarak, “Yüzünü aydınlığa çeviren kardeşlerimizle birlikte ‘hapsedildiğimiz’ yerde parası olanın sözünün geçtiğini, cinsiyetçiliği, diliyle, teniyle, söylemiyle uğradığı ayrımcılığı gerek şiddetle gerek cezalarla diyet ödemek zorunda bırakılan öğrencileri, özellikle cuma günleri ve ramazan ayında hem öğrencilere hem öğretmenlere uygulanan dini baskıyı, bizzat ‘dindar’ yöneticiler tarafından taciz ve tecavüze uğrayan arkadaşlarımızı, bilim ve çağdaşlıktan ırak, bireye saygısız, tekdüzeleştirilip bizleri bir robota dönüştürmeye çalıştıklarını gördük.

Yüzünü aydınlığa çeviren kardeşlerimizle birlikte ‘hapsedildiğimiz’ yerde kendi ahlak anlayışı ile her türlü zorbalığı bizlere reva gördüklerini, ‘milliyetçilik’ adı altında her genç beyine ırkçılığı aşılamaya çalıştıklarını, öğrenci üzerinden kendi egosunu tatmin eden ‘profili düşük’ yöneticileri, getirdikleri sınav sistemiyle gençliğin yaşamını çalmaya çalıştıklarını ancak yarattıkları karanlıkta zaten vadedebilecekleri bir gelecek olmadığını gördük.

Bizler de bu ayrımcılığa, cinsiyetçiliğe, zorbalığa, dayatmalara kısacası karanlıklara sırtımızı dönüyoruz!” denildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İş bırakma eylemi bitti, işçi işten atıldı

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa