Mardinli çiftçilerin başı DEDAŞ’la dertte

Mardinli çiftçilerin başı DEDAŞ’la dertte

Mardinli çiftçiler, DEDAŞ tarafından getirilmek istenen yeni elektrik denetim ve ücretlendirme sistemi nedeniyle zor durumda.

Uğur AKGÜL

Mardinli çiftçiler, Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) tarafından getirilmek istenen yeni elektrik denetim ve ücretlendirme sistemi nedeniyle zor durumda. Tarlalarını ekemeyecek duruma gelen çiftçiler, böyle giderse elektrik borçlarını ödeyebilmek için tarlalarını satmak zorunda kalacaklarını söylüyor. Bazı çiftçiler gelecek yıl tarlalarını ekmemeyi dahi düşünüyor.

Ektikleri ürünlerin düşük getiride olması nedeniyle yüksek meblağlarla gelen elektrik faturalarını ödeyemeyen çiftçiler iflasa sürüklenmekle yüz yüze. Buna rağmen DEDAŞ, bölgede su kaynaklarının olmamasından kaynaklı kazılan kuyulardan çıkardıkları su ile sulama yapan çiftçilerin kullandıkları elektrikte yeni bir ücretlendirme yapma niyetinde. Bölgede 100 dönüm ekili arazisi olan bir çiftçinin bir mevsim boyunca elde ettiği gelir ortalama 20 bin TL iken, getirilmek istenen yeni ücretlendirme ile bir ekim sezonu boyunca kullanılacak elektriğin maliyeti 150 bin TL’ye kadar çıkması mümkün. Bunu kabul etmeyen çiftçiler, DEDAŞ binalarını işgal etmenin yanı sıra tarihi İpekyolu ile birçok çevre yolunu saatlerce trafiğe kapatarak seslerini duyurmaya çalışsa da bir sonuç elde edemedi.

ÇİFTÇİLER TARLALARI EKMEMEYİ DÜŞÜNÜYOR

Sık sık yaşanan elektrik kesintileri yüzünden gün içinde bölgeye en fazla 5 saat elektrik veriliyor. Bu yüzden de birçok ekili tarım arazisi zarar görmüş durumda. Uzaktan denetleme sistemini kabul etmeyen çiftçilerden bazılarına ise yüklü miktarlarda para cezası verildi. DEDAŞ, bölgedeki hemen hemen bütün köylerin elektriklerini kesme tehdidinde bulunurken, çiftçiler bu dayatmalar karşısında gelecek yıl arazilerini ekmemeyi dahi düşünür duruma geldi.

‘DEDAŞ ELEKTRİKLERİ KESEREK ŞANTAJ YAPIYOR’

Kızıltepe’ye bağlı Dikmen mahallesinde yıllardır çiftçilik yapan 69 yaşındaki Davut Çakar, DEDAŞ’ın kendilerine kabul ettirmek istediği uygulamalar yüzünden elektriklerinin şantaj olarak kesildiğini belirtti. Çakar, “DEDAŞ’ın şuan istediği uygulamalara göre 100 dönüm arazisi olan bir çiftçiye, 20 bin TL para kazanırken, 150 bin TL elektrik borcu gelecek. Bu şekilde bir kaç kuruş para kazanmayı bir kenara bırakalım arazilerimizi satıp elektrik borcuna vermemiz gerekecek. Bunu nasıl kabul edelim” diyerek tepki gösterdi.

DEDAŞ’ın çiftçinin kazandığı miktar üzerinden ücretlendirme yapması gerektiğini belirten Çakar, çiftçinin üretimi geçimini sağlamak, biraz para kazanmak için yaptığını, eğer zarar edecekse üretimi durduracaklarını belirtti. Çakar, “DEDAŞ’ın istemlerine göre çiftçi arazisini satıp ancak o şekilde istenilen elektrik ücretini ödeyebilir. Şu anda bölgedeki çiftçilerin tamamı, var olan şartlar altında üretim yapamaz halde” dedi. 

‘DEVLET BİZİ GÖÇ ETİRMEK İSTİYOR’

Kentteki 2 milyon dönüm arazinin ekilmemesi durumda Türkiye ekonomisinin büyük zarara uğrayacağını söyleyen Çakar, devletin bu tutumuyla halkı göçertmek istediğini belirtti. Çakır, “Eğer böyle olursa çiftçiler üretim yapmaz. Üretim yapmazlarsa göçmek zorunda kalacaklar. Bir kazanım sağlamayı geçtik bir haftadır elektrik olmamasından kaynaklı, içecek, ihtiyaçlarımızı giderecek suyumuz yok” dedi. 

Yıllar önce ortaya atılan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile Mezopotamya ovasına ilişkin projeler çıkartıldığını ancak hep aynı yerde olduklarını söyleyen Çakar, “Devlet ve DEDAŞ tarafından mağdur ediliyoruz. Bu soruna bir an önce bir çare bulunsun” dedi. (Mardin/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER MardinÇiftçi