‘Saldırının bugünkü adımı zorunlu BES sistemi’

‘Saldırının bugünkü adımı zorunlu BES sistemi’

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, 15-16 Haziran direnişinin 46. yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, 15-16 Haziran direnişinin 46. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, zorunlu bireysel emeklilik sigortasının AKP’nin emek düşmanı politikalarının son adımı olduğuna dikkat çekti. 

Çakar, 1970 yılında sendikal hakları ve temel işçi haklarını geriletmeye yönelik TBMM gündemine gelen yasa tasarısına karşı 15–16 Haziran günlerinde Kocaeli ve İstanbul’da 168 fabrikadan 150 bin işçinin gerçekleştirdiği direnişin ardından sıkıyönetim ilan edildiğini ve 5 binden fazla işçinin işten atıldığı hatırlattı. 

İşçi sınıfının aleyhine yapılan düzenlemelerin bugünlere dek kesintisiz olarak uygulandığını belirten Çakar, AKP iktidarının 2003 yılından itibaren söz konusu emek düşmanı politikaları zirveye çıkardığını vurguladı. İş Yasası değişikliği ile başlayan, torba yasalarla süren onlarca düzenlemenin emekçilerin ücretlerini, çalışma ve yaşam koşullarını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Çakar, “Odamız Esnek-güvencesiz, taşeron çalışma, kiralık işçilik vb. sömürü yoğun bütün istihdam biçimlerinin kaldırılması, kıdem tazminatları ve zorunlu bireysel emeklilik sigortası girişimleri üzerinden emeklilik haklarına dokunulmaması istemlerini desteklemekte ve bu yönde birleşik bir mücadelenin gerekliliğine inanmaktadır. Sendikal haklar, güvenceli çalışma, çalışma saatlerinin azaltılması, insanca yaşam ve insanca emeklilik koşulları her çalışanın temel tarihsel haklarının başında gelmektedir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net