14 Haziran 2016 13:43

Microsoft, LinkedIn’i 26.2 milyar dolara satın alıyor

ABD’li yazılım şirketi Microsoft, LinkedIn’i 26.2 milyar dolara satın alıyor. Tarafların her konuda anlaşmaya vardığı ifade edildi.

Paylaş

Microsoft, şu anda yaklaşık 17 milyar dolar borsa değerine sahip olan LinkedIn’i satın alıyor. Tamamı nakit olarak ödenecek anlaşmaya göre Jeff Weiner LinkedIn’in CEO’su olmayı sürdürecek ve Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya raporlama yapacak.

LinkedIn’in kurucu ortaklarından olan ve şu anda şirket başkanlığını yürüten Reid Hoffman‘ın da satın almaya olur verdiği paylaşılıyor ve anlaşmanın bu yıl sonunda resmi olarak tamamlanması bekleniyor.

Dünyanın en büyük profesyonel ağı olan LinkedIn’in hisseleri bir yıl önce 269 doları görecek kadar uçsa da bu yıl başında 100 dolar seviyesine kadar düşmüştü. 2015 sonunda 13 milyon dolar cezaya çarptırılan Linkedin’in çeşitli sorunlarla boğuşması da hisse düşüşünün arkasındaki nedenlerden olabilir.

Paylaşılan resmi rakamlara göre;

    LinkedIn’in üye sayısı 433 milyon, yıllık büyüme oranı yüzde 19
    Aylık tekil ziyaretçi sayısı 105 milyon, yıllık büyüme oranı yüzde 9
    Yüzde 60 oranında mobil kullanım var ve büyüme oranı yüzde 49
    Çeyrek başına 45 milyardan fazla sayfa görüntüleme sayısı, yıllık büyüme oranı yüzde 34
    7 milyondan fazla aktif iş ilanı var ve yıllık büyüme oranı yüzde 101.

Microsoft'un Office 365 ve Dynamics tarafında Linkedin’den faydalanacağı ifade edilirken, 2015 ortasında Lynda.com’u 1,5 milyar dolara satın alan LinkedIn’in çevrimiçi eğitim tarafında da Microsoft’a güç katması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Alf karakterine hayat veren Michu Meszaros hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in görüşmesi başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa