AB'nin Türkiye Büyükelçisi Hansjoerg Haber istifa etti

AB'nin Türkiye Büyükelçisi Hansjoerg Haber istifa etti

AB Türkiye Büyükelçisi Hansjörg Haber istifa etti.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber istifa etti.

AB’nin Türkiye Büyükelçisi Haber, geçtiğimiz ay bir grup gazeteciye verdiği özel brifingde vize muafiyetiyle ilgili sürece dair açıklamalarda bulunmuştu. Haber, Türkiye'nin tavrının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına ilişkin eleştirlerde bulunarak, "Bir atasözümüz var, 'Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek' diye, burada tersi oldu" demişti.

Bu sözleri nedeniyle, dönemin AB Bakanı Volkan Bozkır, Haber'e tepki göstermiş, Haber konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

1 Ekim 2015'ten beri Ankara'da görev yapan Haber, istifa gerekçesini açıklamadı.

HANSJÖRG HABER KİMDİR?

2002-2006 yılları arasında Almanya Dışişleri Bakanlığı'nda bağlı olarak Paris, Moskova, Milano ve Ankara'da, Almanya'nın AB'deki temel politikaları alanında görev yapan Haber, bir süre Beyrut'ta Alman Büyükelçiliği yaptı. Ardından AB İzleme Komisyonu Başkanı olarak Gürcistan'da görev aldı. Bu görevi yaptığı sırada Alman Haberalma Teşkilatı (BND) tarafından dinlendi.

28 Mart 2011'de Haber, AB Dışişleri Yüksek Komiseri Catherine Ashton tarafından AB Dışişleri Dairesi'nde görevlendirildi. 2014-2015 yılları arasında Almanya'nın Kahire Büyükelçiliği'ne atandı. Bu görevden sonra da, AB Türkiye Delegasyonu Başkanlığı'nda getirildi. (Köln/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Haziran 2016 12:14
www.evrensel.net