13 Haziran 2016 18:31

Olimpiyat elemeleri başladı: Türkiye, Arjantin’le oynuyor

Fransa’nın Nantes şehrinde organize edilen 2016 FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri start aldı. Türkiye, ilk maçında yarın Arjantin’le oynayacak.

Olimpiyat elemeleri başladı: Türkiye, Arjantin’le oynuyor

Paylaş

Fransa’nın Nantes şehrinde organize edilen 2016 FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri start aldı. Türkiye, ilk maçında yarın Arjantin’le oynayacak. Rio vizesi almak için mücadele edecek olan Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımının Arjantin karşılaşması saat 19.00’da  başlayacak. Türkiye gruptaki ikinci maçını ise yarın oynayacak. A Milli Kadın Basketbol Takımı saat 21.30’da Kamerun ile karşılaşacak. Maçlar NTV Spor’dan canlı olarak ekranlara gelecek. Grup karşılaşmaları sonunda üç takım arasında ilk iki sırayı alan ülkeler finallere yükselmeye hak kazanacak. Çeyrek final turunda çapraz eşleşme gerçekleşecek. Çeyrek final turunda galip gelen dört takım Rio Olimpiyatları’na gitmeye hak kazanacak. Çeyrek finalde kaybeden dört takım arasından en iyi beşinci takım ise yine Rio 2016 Olimpiyat vizesi alacak.

OĞUZ SAVAŞ: OLİMPİYAT VİZESİ HEDEFİYLE ÇALIŞIYORUZ

Türkiye Milli Erkek Basketbol Takımının Tecrübeli Oyuncusu Oğuz Savaş geçen hafta tamamlanan Antalya kampını ve ekibin önündeki Olimpiyat elemeleri mesaisini değerlendirirken, “Olimpiyat vizesi gibi çok önemli bir hedef için çalışıyoruz” dedi. 

Oğuz Savaş, tbf.org.tr’den Şansın Tokyay’a verdiği röportajda Olimpiyat Köyü’ne gitme hedefinin oldukça değerli ve heyecan verici olduğunu söyledi. Rio vizesi almak için hazırlık sürecinde, şu etapta henüz rakiplerinden çok kendileri üzerine odaklanarak çalıştıklarını dile getiren Savaş, Olimpiyatlarda mücadele veren bir sporcu olmak istediğini de dile getirdi.

KAMP VE KADRO ROTASYONU

Kampın nasıl geçtiği sorusunu cevaplayan Savaş, “Antalya kampımız olabilecek en verimli şekilde geçti. Orada son derece ciddi idmanlar yaptık. Gittiğimiz ilk günden itibaren normal, bandajlı basketbol antrenmanları gerçekleştirdik ve çift idmanla geçen günlerimiz oldu. Zaten böyle de olması gerekiyordu, Olimpiyat elemeleri için çalışmak adına kısıtlı bir vaktimiz olduğu aşikar. Bir aydan az zamanımız var ve hafif tempoda bir kamp yapma lüksümüz yok. Kadromuz da aşağı yukarı geçen seneki gibi, birbirimizi gayet iyi tanıyoruz. Yıllardır beraber ya da karşılıklı forma giydiğimiz arkadaşlarımız ile yine çok önemli bir hedef için çalışmalarımıza başlamış olduk. Tabii en önemlisi hazırlık sürecimizi sakatlık yaşamadan geçirmek, bunu da söylemeden geçmeyeyim” dedi.

Kadrodaki eksiklikler ile ilgili de konuşan Savaş, “Furkan ve Ersan’ın yokluğu mutlaka hissedilecektir. Ersan’ın dört numarada aldığı sorumluluk bizim için bir hayli önemliydi. Furkan gelebilseydi de beş numara rotasyonumuz daha geniş olabilirdi. 

Genel olarak uzun rotasyonumuz zaten geniş. Aramızda olamayan arkadaşlarımızı aratmamaya çalışacağız” sözlerini kullandı.

‘RAKİPLER ZORLAYABİLİR AMA YENEBİLECEK GÜÇTEYİZ’

Olimpiyat elemeleri sürecinde işlerinin kolay olmayacağını da belirten Savaş şöyle devam etti: “Neticede altı takımın yarıştığı bir ortamda sadece bir takım Olimpiyat vizesi alabilecek. İlk turda Senegal ve Kanada ile karşılaşacağız. Kanada fiziksel özellikleri üstün, atletik bir takım. Onlarla geçtiğimiz senelerde bir hazırlık maçı da yapmıştık, oyun tempolarının yüksek olduğunu biliyoruz. Şu etapta bizim hazırlıklarımız kendimize yönelik ve henüz kendi özelliklerimizi en üst seviyeye taşımak adına çaba sarf ediyoruz. İlk turda Kanada maçı zor olabilir. Orayı umduğumuz gibi geçersek bir üst turda rakibimizin Fransa olma ihtimali var. Filipinler de ev sahibi olacak, yani hiçbir maç kolay geçmeyecek. Bence biz oradaki beş takımı da yenebilecek durumdayız.” 
(CİHAN)


 

 

ÖNCEKİ HABER

Çocuklar için Dengbêjler Divanı 

SONRAKİ HABER

'Kaçak Saray'ın yazarıyla karıştırıp, doçentlik kadrosu vermediler!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa