Meksika’da öğretmenler alanlarda

Meksika’da öğretmenler alanlarda

Meksika’nın Oaxaca eyaletinde binlerce öğretmen, hükümetin eğitim reformunu protesto etmek için sokaklara döküldü.

Meksika’nın Oaxaca eyaletinde binlerce öğretmen, hükümetin eğitim reformunu protesto etmek için sokaklara döküldü. Devlet Başkanı Pena Nieto’nun 2013’de uygulamaya koyduğu tartışmalı eğitim reformu kapsamında öğretmenlerin değerlendirme sınavına girmesi gerekiyor. Ancak öğretmenler bu uygulamaya karşı çıkıyor.

Euronews’in haberine göre, Meksika polisi gösteriyi dağıtmak için saldırırken, bir öğretmen sendikası lideri daha gözaltına alındı. Daha önce de ülkedeki tartışmalı eğitim reformunu protesto eden 7 eğitim sendikası lideri gözaltına alınmıştı.

Kalabalığa seslenen Sendika Lideri Juan Garcia, “Onlara mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi söylüyorum. Liderimiz ve Genel Sekreterimiz, Yoldaş Roben Nunez, her nerede olursanız olun, bilin ki Oaxaca’daki eğitimciler, güçlü bir şekilde bu hareketin arkasındadır” şeklinde konuştu.

Daha önce de protestoların ardından bir açıklama yapan Eğitim Bakanı Aurelio Nuno Mayer, geri adım atmayacaklarını ancak diyaloğa açık olduklarını dile getirmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net