'Laikliğe toplumsal olarak sahip çıkmak gerekir'

'Laikliğe toplumsal olarak sahip çıkmak gerekir'

Evrensel gazetesinin 22. yılı nedeniyle Yenimahalle’de düzenlenen etkinlikte Araştırmacı-Yazar Erdoğan Aydın konuştu

Evrensel gazetesinin 22. yılı nedeniyle Yenimahalle’de düzenlenen etkinlikte konuşan Araştırmacı-Yazar Erdoğan Aydın, işçilerin kendileriyle aynı secdeye baş koyan patronla aralarındaki çelişki derinleştiğinde ne kadar din bezirganı olduğunu anladıklarını ifade etti. 

Ankara’da Yenimahalle Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinde Evrensel gazetesinin yayın hayatına başlamasının 22. yılı anısına “Bitmeyen Mücadele: Türkiye’de Laiklik” konulu panel gerçekleştirildi. Araştırmacı Yazar Erdoğan Aydın’ın panelist olarak katıldığı söyleşiye ilgi yoğundu. Türkiye’de laikliğin unsurlarının yerine getirilmediğini, insanların belirli bir din ve mezhebe göre şekillendiğini belirten Aydın, bu laikliğin halka yetmeyeceğini sadece rejimi ayakta tutacağını dile getirdi. İslam coğrafyasında laikliğin kurumsallaşamamasının nedeninin Müslüman inançlı iktidarlar olduğunu kaydeden Aydın, laikliğin olmadığı bir zeminde farklı inanç haklarının da yok sayıldığı ifade etti. 

Laikliğin sadece başörtü üzerinden tartışılmaması gerektiğine dikkat çeken Aydın, laikliği tartışırken doğru temeller üzerine oturtmak gerektiğini ifade etti. Aydın, sınıfsal olarak değerlendirildiğinde greve çıkan Ülker işçilerinden örnek vererek; işçilerin fabrikada birlikte namaz kıldıkları, kendileriyle aynı secdeye baş koyan patronla aralarında çelişkileri derinleştiğinde ne kadar din bezirganı olduğunu anladıklarını aktardı. Laikliğe toplumsal olarak sahip çıkmak gerektiğine vurgu yapan Aydın, 5 vakit namaz kılan düzen partilerine oy veren işçilere gerçek laikliğin anlatılamadığı sürece laiklik mücadelesinde başarılı olunamayacağını söyledi. Aydın, panelin sonunda kitaplarını imzaladı. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net