İmam hatip davasında Eğitim Sen yöneticisine gözaltı

İmam hatip davasında Eğitim Sen yöneticisine gözaltı

İmam hatip davasında Eğitim Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan darbedilerek gözaltına alındı.

Eylem NAZLIER
İstanbul

İstanbul’un Pendik ilçesindeki tek düz ortaokul olan Orhan Sinan Hamzaoğlu Ortaokulu’nun imam hatipleştirilmesi kararına yönelik yürütmeyi durdurma davasında, dışarıda bekleyen Öğrenci Veli Derneği (Veli Der) üyelerine polis saldırdı, Eğitim Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan darbedilerek gözaltına alındı.

İstanbul Pendik’te Orhan Sinan Hamzaoğlu Ortaokulunun imam hatipleştirilmesi kararına yönelik yürütmeyi durdurma davasının ilk duruşması 3. İdare Mahkemesinde dün görüldü. Dava görüldüğü sırada, dışarıda bekleyen velilere polis saldırdı. Edinilen bilgiye göre; bu sırada TOMA ve akrebin fotoğrafını çektiği gerekçesiyle Eğitim Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan darbedilerek gözaltına alındı.

‘OKUL İÇİNDE OKUL İSTEMİYORUZ’

Dava sonrasında İstanbul Bölge İdare Mahkemesi önünde “Okul Dönüşümlerine Hayır” pankartı açan veliler basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama esnasında çok sayıda çevik kuvvet polisi TOMA ve akrep eşliğinde orada bulundu. Açıklamada, konuşan velilerden Menşure Çabuk okul içinde okul istemediklerini dile getirerek, “Civarda 7 tane imam hatip varken Pendik’te tek düz ortaokulu olan Orhan Sinan Hamzaoğlu Ortaokulunun düz ortaokul olarak kalmasını istiyoruz. Yakında düz ortaokul bulamayacağız.  Onların sınıf mevcudu 12 kişi bizim sınıf mevcudumuz 30 kişi” diyerek tepkisini dile getirdi.

Öğrenci Veli Derneğinden Feray Aydoğan da, “Tüm çocuklar için eşit, laik, parasız ve bilimsel eğitimdir talebimiz. Bugün de hukuksal, meşru sadece çocuklarımız adına buradayken bizlerle gelen arkadaşlarımızı gözaltına alındığını öğrendik şok içindeyiz” dedi.

‘DAVA’NIN İLERLEYİŞİNİ TAKİP EDECEĞİZ’

Velilerin Avukatı Deniz Demirdöven, “Burada çok açık şekilde kamu menfaatinin ihlali söz konusu. 4+4+4 yasasının eğitimin temel ilkeleri ve genel esasları itibari ile aykırılığı ortada. Zorla imam hatip yapılması söz konusu. İdarenin yapmış olduğu işlem hukuka aykırı bir işlemdir. Mahkemenin bunu tescillemesi ve hukuka aykırı durumu ortadan kaldırmasını umut ediyoruz. Bugün de burada taleplerimizi dile getirdik. Davanın ilerleyişini hep birlikte takip edeceğiz” diye konuştu. 


 

www.evrensel.net