Bildiri yayımlayan liseyi TEM bastı

Bildiri yayımlayan liseyi TEM bastı

Eğitim politikalarını eleştirip bildiri yayımlayan liseler arasındaki Samsun Anadolu Lisesi'ni önce TEM bastı sonra da müfetiş incelemesi başlatıldı.

Terörle mücadele ekipleri eğitim politikalarını eleştirip bildiri yayımlayan liseler arasında yer alan Samsun Anadolu Lisesi'ni bastı. Baskından sonra da bugün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bildiri incelemesi için 2 müfettiş görevlenderdi.

İlkadım İlçesi'nde bulunan Samsun Anadolu Lisesi'nin öğrencileri geçen Cumartesi sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarından bir bildiri yayınladı. Bildiride Samsun Anadolu Lisesi'nin Türkiye'de kurulan ilk 6 Maarif Koleji'nden biri olduğu belirtilerek şu ifadeler yer aldı: 

"Proje okul başlığı altında son iki yıldır okulumuzda planlı bir şekilde hükümet tarafından yeni müdür eliyle gerçekleştirilen ve okulumuzu karanlığa çekmeye çalışan faaliyetlerden dolayı öfkeliyiz. Atmış yıllık okul kültürümüzü bitirip yerine bilimsel düşünceden yoksun, empati yeteneğinden bihaber ve hiçbir muhalif sese tahammülü olmayan bir nesil yaratılmaya çalışılıyor." 

'FARKINDAYIZ VE SESSİZ KALMADIĞIMIZI İLAN EDİYORUZ'

Bildirdi metninde ayrıca okulda son iki yılda olanlar 13 madde şeklinde yazıldı. Bildiri metni, "Bizler biliyoruz ki son dönemde ortaya çıkan 'Proje okulları' uygulaması, ülkemizin bilimsel eğitimden taviz vermeyen ve sorgulama yeteneğini kazanmış nesiller yetiştirmeyi kendisine amaç edinen köklü liselerini karanlığa çekmeyi açık ve net bir şekilde hedeflemektedir. Bizler uygulanan tüm politikaların farkındayız ve bu bildiriyle birlikte bu gidişata sessiz kalmadığımızı ilan ediyoruz" ifadeleriyle sonlandı.

ODA TV’nin haberine göre, Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri dün sabah saatlerinde Samsun Anadolu Lisesi'ne baskın yaptı.

Edinilen bilgiye göre, mezun olan öğrencilerin okula girmek istedikleri fakat okul yönetiminin buna izin vermediği öğrenildi. Okul yönetimi ile mezun öğrenciler arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandığı, daha sonra okul yönetiminin çağırması üzerine terörle mücadele polislerinin okula geldiği öğrenildi.

ÖĞRENCİLERİNİN BİLDİRİSİNE MÜFETTİŞ İNCELEMESİ

Samsun Anodolu Lisesi'nin bazı öğrencilerinin, yayınladıkları bildiri ile ilgili, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından iki müfettiş görevlendirildi. 

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ: SUÇ

Olayla ilgili İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldı. İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çetinkaya, öğrencilerin siyasi içerikli bildiri yayınlamalarının suç olduğunu savunarak, "Cumartesi günü bildiri metni sosyal medyada yayınlandı. Metinde aslı astarı olmayan iddialar var. Biz olayla ilgili iki müfettiş görevendirdik. Onlar konuyu araştıracaklar. Metnin hazırlanmasında öğretmenlerin de dahli var mı yok mu araştıracaklar" diye konuştu.(HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Haziran 2016 16:09
www.evrensel.net