Alevi örgütleri: Kolluk güçleri güvenliği neden sağlayamadı?

Alevi örgütleri: Kolluk güçleri güvenliği neden sağlayamadı?

PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Erçe Pozantı'da Alevi örgütleriyle birlike yaptıkları pikniğe saldırıya ilişkin basın açıklaması yaptı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkan Yardımcısı ve Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, PSAKD Adana Şubesi ve Adana Alevi Kültür Derneği’yle ortak düzenledikleri pikniğe jandarma ve emniyetin gözü önünde iki kez saldırı düzenlenmesine tepki gösterdi. Saldırıyı kınayan Erçe, “Önceden haber verilmiş olmasına rağmen neden güvenlik sağlanmamış ve iki yüzü aşkın kişinin hayatı tehlikeye atılmıştır?” sorularını yöneltti.

İKTİDAR HEDEF GÖSTERİYOR

Dün sabah saatlerinde Pozantı Belemedik köyü mesire alanında 33 PK 190 plakalı kırmızı renkli eski Doğan marka bir araba içerisinden iki kişinin piknik alanı meydanında defalarca sıfır çizerek ortalığı adeta toza boğarak uzaklaştığını söyleyen Erçe, daha sonra bu kişilerin etrafı gözetlediği ve “Neden oruç tutmuyorsunuz, yemek yiyorsunuz” dediğini söyledi. Bunun üzerine kolluk kuvvetlerine haber verdiklerini aktaran Erçe, polisin bu kişileri durdurduğu ve haklarında işlem yaptığı bilgisinin geldiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Daha sonra da bir jandarma arabası bir süre alanda bekledi. Akşamüzeri saat 17.00 sularında aynı kişilerin aynı araba ile alana tekrar geldikleri görüldü. Bunun üzerine insanlar arabaya yöneldi. Kim oldukları sorulup tepki gösterilmeye başlanınca anında jandarma geldi. Bu sırada bu şahısların yüksek sesle ‘Silahlarla geri geleceğiz, Pozantıyı buraya yığacağız, sizi buradan çıkarmayacağız’ şeklinde tehditler savurdukları gözlendi. Jandarma bunlara yönelik işlem yapacakken, kalabalığı sakinleştirmeye ve engellemeye çalışması manidar bulundu” dedi. “Bu adamlar kimdir ve oraya hangi cesaretle ve ne amaçla gelmişlerdir? Kim veya kimler tarafından gönderilmişlerdir? Karakolun önünden defalarca nasıl geçmişlerdir? Haklarında işlem yapılmış olmasına rağmen aynı bölgeye tekrar gelmeleri neden engellenmemiştir? Önceden haber verilmiş olmasına rağmen neden güvenlik sağlanmamış ve iki yüzü aşkın kişinin hayatı tehlikeye atılmıştır?” sorularını yönelten Erçe, AKP’nin Kürtleri ve Alevi hedef göstermesi sonucu yaşandığını vurguladı. Erçe, “Yapılan bu alçak saldırıyı ve arkasındaki güçleri şiddetle kınıyor ve bütün demokrasi güçlerini örgütlenmeye ve Alevi kurumları ile dayanışmaya çağırıyoruz” dedi. (Mersin/EVRENSEL)

www.evrensel.net