13 Haziran 2016 12:53

Göç Haftası etkinlikleri başlıyor

Göç-Der'in 14-21 Haziran tarihleri arasındaki Göç Haftası etkinlikleri yarın başlıyor.

Göç Haftası etkinlikleri başlıyor

Paylaş

Göç Edenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Göç-Der), 14-21 Haziran tarihleri arasındaki Göç Haftası etkinlikleri yarın başlıyor. İstanbul’da gerçekleşecek etkinlikler hakkında konuşan Göç-Der İstanbul Şube Eş Başkanı Abdullah Geldi, Göç Haftası’nın iktidarın savaş politikalarına karşı protesto gösterilerine dönüşeceğini söyledi.

Etkinlikler, yarın İstanbul’da Galatasaray Lisesi önünde saat 13.00’te yapılacak olan basın açıklamasıyla başlayacak. 15 Haziran’da ise özellikle savaş nedeniyle Kürt kentlerinden İstanbul’a göç eden 30’a yakın aile ziyaret edilecek.

RAPORLAR AÇIKLANACAK

Göç Haftası etkinlikleri kapsamında 17 Haziran’da Kadıköy Süreyya Operası yanında bulunan Kültür Salonu’nda fotoğraf sergisi açılacak. Sergide, 1990’lı yıllardaki köy yakmalarına dair fotoğraflar yer alacak. 18-19 Haziran’da ise Göç Haftası kapsamında Diyarbakır’da  çalıştay düzenlenecek. Çalıştayda, göç, her boyutu ile sivil toplum örgütleri temsilcileri ve katılımcılar tarafından tartışılacak. 21 Haziran’da da daha önce Cizre ve Silopi’ye giden heyetlerin hazırladığı göç raporu kamuoyu ile paylaşılacak.

BU KEZ DIŞ DEĞİL İÇ GÖÇ

İstanbul Göç-Der Eş Başkanı Abdullah Geldi, geçmiş dönemlerdeki göçlerin hep metropollere yönelik olduğunu belirtti. Şimdiki göçlerin “iç göç” olduğunu söyleyen Geldi, halkın Cizre, Sur ve Silopi’de topraklarını terk etmediğini söyledi. Dış göçün aksine iç göçün olmasının nedeninin halkın politikleşmesi olduğunu belirten Geldi, “Halk artık asimilasyonu yaşamamak, dilini, kültürünü, toprağını kaybetmemek için metropollere değil kent içinde yaşanılabilir yerlere gidiyor” dedi.

Geldi, göç sorununun çözülmesi için yapılması gerekenin öncelikli olarak yeniden müzakere masasına dönülmesi olduğunu belirterek, koruculuk sisteminin lağvedilmesi ve halka geri dönme konusunda destekler sunulması gerektiğini söyledi. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Haber-Sen'den TRT'ye 'Namaz kılmayan hayvandır' tepkisi

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa