13 Haziran 2016 12:26
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Haziran 2016 12:42

‘Sınav kaygısı bildiklerinizi unutturmasın’ diye 6 öneri

Uzmanlar, LYS'ye sayılı günler kala, sınav anında bildiklerini unutturacak kadar olumsuz etkileyen sınav kaygısıyla ilgili önerilerde bulundu.

‘Sınav kaygısı bildiklerinizi unutturmasın’ diye 6 öneri

Paylaş

Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) sayılı günler kala hem gençleri hem de ailelerini heyecan, stres ve sınav kaygısı sardı. Bu belirtiler normal heyecanlar gibi görülse de özellikle sınav kaygısı, sınav anında bildiklerini unutturacak kadar kişiyi olumsuz etkiliyor. Peki, kaygı anında ne yapılabilir? Psikiyatrist Dr. Uğur Hatıloğlu, üniversite sınavlarına kısa bir süre kala, sınav kaygısının nedenleri ve bununla baş edilme yolları hakkında gençlere bilgi verdi.

SINAV KAYGISI BİLGİYİ KULLANMAYI ENGELLİYOR

Sınav kaygısı, öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıdır. Ders çalışmayı, dikkati verimli kullanılmayı engeller. Sınav anında bilgiyi kullanmayı, karar verme sürecini etkiler. Bilgi düzeyine ve kendine olan güveni azaltır.

1-PLANLI ÇALIŞIN

Kişinin kendine ve günlük yaşantısına uygun bir plan yapması çalışmadaki verimini olumlu yönde etkiler. Sınavda sorumlu olunan konuların ne olduğunu öğrenmek ve zamanı ona uygun ayarlamak gerekir.

2-YAŞAM TARZINIZI DÜZENE SOKUN

Kişinin kendini yorgun ve bunalmış hissetmesi kaygıyı yükseltir ve dikkati olumsuz etkiler. Bireyin bedensel olarak iyilik hali, fiziki ve ruhsal sağlığına bağlıdır. Düzensiz beslenme, yetersiz dinlenme gibi nedenler yaşam kalitesini ve dikkati olumsuz yönde etkiler.

3-OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİN YERİNİ OLUMLULARA BIRAKIN

Girilecek olan sınav aynı olsa bile her öğrencinin verdiği tepkiler farklılık gösterir. Bu durumda asıl yıkıcı kaygıya yol açan; kişinin bu olaya ilişkin düşünce, bakış acısı, inançları ve beklentileridir. Bu düşünceler olumsuz, gerçek dışı, rahatsız edici ve alıkonulamazdır. Sınav kaygısına dair düşünce ve duygular, birbirleriyle ilişkilidir. Birbirlerini etkiler ve kuvvetlendirirler. Ders çalışırken, sınavdan önce, sınav sırasında ve sonrasında, kendinize dair olumsuz ve kötüleyici düşüncelerinizi her fark ettiğinizde olumsuz düşüncelerin yerine gerçekçi olumlu düşünceler koyun.  

4-SINAV SIRASINDA KAYGILANDIĞINIZDA DİKKAT KONTROLÜNÜ ELDEN BIRAKMAYIN

Kaygı arttığı zamanlarda, yaptığınız sınavdan uzaklaşarak, düşünceleriniz ve bedeninizdeki fiziksel belirtilerle uğraşmaya başlarsınız.  Düşünce ve fiziksel belirtilerinize dikkatiniz yöneldikçe kaygınız artar,  kaygı artıkça sorular size yabancılaşır ve ilk defa böyle bir soruyla karşılaşıyor gibi olabilirsiniz. Sonra olabilecek en kötü sonuçlar aklınıza gelmeye başlar ve bedeninizdeki normal kaygı belirtilerini çok kötü bir şey olacak diye yorumlamaya başlarsınız. Bütün bunlar,  performansınızı düşürecek bir kısır döngüyü başlatır. Yapıcı kaygı yaşayan kişiler bu uyarımları sınavda daha fazla çaba sarf etmelerine yardımcı bir işaret olarak algılarlar ve dikkatlerini sınava yönlendirebilirler. Yıkıcı kaygı düzeyinde olan bireyler ise; bu belirtileri doğal karşılamak yerine az sonra kontrolleri dışında başlarına gelecek bir felaketin habercisi olarak değerlendirirler. Dikkatlerini bedenlerindeki uyarımlardan uzaklaştıramazlar. Bu duruma bağlı olarak sınava yönelik dikkatleri bölünmüş olur. Öyle ki dikkat odaklarının bu şekilde kayması bazı durumlarda sınavı tamamlamalarına bile engel olabilir.

5-KAYGI ANINDA NEFES EGZERSİZİYLE GEVŞEYİN

Kaygı durumunda ortaya çıkan fizyolojik belirtileri azaltmada belirli gevşeme yöntemlerinin etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle kaygının yol açtığı rahatsız edici bedensel uyarımlarla baş etmede, gevşeme yönteminin önemli bir yeri vardır. Gevşemeyi; en kolay yoldan sağlıklı bir nefes alma şekli olan diyafram nefesini alarak uygulayabilirsiniz. Aşırı kaygıya yol açan düşüncelerin fizyolojik belirtilere yol açtığı durumlarda, gevşeme egzersizlerinden yararlanılabilir.

6-KENDİNİZE SINAV STRATEJİSİ BELİRLEYİN

Sınav süresini kendiniz için en verimli hale getirebilmek iyi bir stratejiyle mümkündür. Kişiden kişiye verimli sınav için saptanacak stratejiler farklıdır. Çünkü kişilerin bilgi birikimleri, bilgiyi hatırlama, okuma ve yazma hızları değişmektedir. Deneme sınavlarına girerek ve sınav sonunda davranışlarınızı ve eksikliklerinizi değerlendirerek başarınızı yükseltecek en iyi stratejiyi geliştirebilirsiniz. Deneyimli kişilerden, rehber öğretmenlerden strateji oluşturmak konusunda yardım alabilirsiniz. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Akşam, Sevim Dağdelen’le birlikte Evrensel'i hedef gösterdi

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten tutuklu yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa