12 Haziran 2016 17:35

CPJ gazetecilere dönük saldırıyı kınadı

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Midyat'taki gazetecilere saldırıyla ilgili Türkiye temsilcisi Özgür Öğret aracılığı bir açıklama yayınladı.

CPJ gazetecilere dönük saldırıyı kınadı

Paylaş

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Türkiye temsilcisi Özgür Öğret aracılığı bir açıklama yayınladı.

Türkiye’deki gazetecilerin çalışma koşullarına dikkat çekilen açıklamada, gazetecilerin risk altında olduğunu belirtildi. CPJ, Midyad İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne dönük yapılan bombalı saldırı sonrası haber takibi için olay yerinde bulunan gazetecilere yönelik gelişen saldırıyı kınadı.

Türkiye’nin basın özgürlüğü gündeminde, sahada çalışan muhabirlerin güvenliğiyle ilgili hiçbir şeyin konuşulup tartışılmadığı belirtilen açıklamada, gazetecilerin görevlerini yaptıkları sırada güvenliklerinin sağlanması konusunun böylelikle çözümsüz kalıcı bir soruna dönüştüğü belirtildi. Sahada çalışan muhabirlerin medyanın en önemli unsuru olduğu ifade edilen açıklamada, “Sahada görevli muhabirler olmazsa editörlerin düzeltecek yazıları da olmaz. Muhabirler olmasa köşe yazarlarının yorumlayacakları konularda olmaz. Seyircinin izleyeceği haberlerde” denildi.

CPJ, hükümet yetkililerine de çağrıda bulunarak devlet güçlerinin, gazetecilerin çalışmalarını engellememeleri konusunda eğitmelerini talep etti. Açıklamada yine Türkiye’de görev yapan gazetecilerin çalışmalarını yetkileri olmadığı halde engelleyen, güvenliklerini sağlamayı ihmal eden ve görevini suistimal eden devlet güçlerinin yargılanmasını da istedi. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 70. yaşını kutladı

SONRAKİ HABER

WİNG CHUN (TZUN)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa