Hükümetin madalyasını iş yasasına tepki olarak reddetti!

Hükümetin madalyasını iş yasasına tepki olarak reddetti!

Nazilerden kurtulan 93 yaşındaki Fransız vatandaşı, hükümetin vermek istediği “madalya”yı yeni iş yasasını protesto ettiğini bildirerek reddetti.

Nazilerden kurtulan 93 yaşındaki Fransız vatandaşı, hükümetin vermek istediği “madalya”yı yeni iş yasasını protesto ettiğini bildirerek reddetti. Camille Senon isimli vatandaşın 70 yıldır CGT sendikasına üye olduğu ve Başbakan Manuel Valls’e bir mektup yazarak, “Bu ayrıcalığı kabul etmem imkansız çünkü çalışanların, sizin kararnameyle geçirdiğiniz iş yasasına karşı mücadelesini bütünüyle destekliyorum. Kabul etmem gerçek adalet, dayanışma, özgürlük ve barış için verdiğim tüm yaşamımı inkar etmek olurdu” dedi.

10 HAZİRAN 1944’TE NAZİLER SALDIRDI

Camille Senon, 10 Haziran 1944’te Nazi SS subaylarınca işgal edilen köyü Oradour-sur-Glanne’den sağ kurtulabilen birkaç kişiden biriydi. Saldırı sırasında Naziler 642 köylüyü vurarak ve diri diri yakarak öldürdü. O sırada 19 yaşında olan Senon’un ailesinden de 25 kişi katledildi. Senon ise toplama kampına götürülürken kaçmayı başardı.

Senon, katliama katılanların çok azının yargılandığını, çoğunun ise “yataklarında öldüğünü” söylüyor. Köylüler, 1974’e kadar ölenleri anma etkinliklerine hiçbir devlet yetkilisinin katılmasına izin vermemişler. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Camille Senon