12 Haziran 2016 11:33

Kürt siyasetçi Feridun Yazar yaşamını yitirdi

Bir dönem HEP Genel Başkanı olan Kürt siyasetçi Feridun Yazar Ankara'da yaşamını yitirdi.

Kürt siyasetçi Feridun Yazar yaşamını yitirdi

Paylaş

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden HEP Genel Başkanlığı da yapan Feridun Yazar, Ankara'da yaşamını yitirdi. Yazar, bir süredir yakalandığı akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi'nde bugün sabaha karşı yaşamını yitirdi.

Yazar'ın vefat haberinin alınmasından sonra yakınları ve sevenleri hastaneye geldi. Yazar'ın cenazesi bugün öğlen saatlerinde Urfa'ya götürülecek. Yazar'ın yıllarca mücadele yürüttüğü siyasi geleneğin devamı olan DBP ve HDP tarafından düzenlenecek cenaze töreninin ardından Yazar'ın doğduğu köy Küçükördek'te son yolculuğuna uğurlanacak.

HDP’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Yazar için başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajda, “12 Eylül karanlığında Diyarbakır Cezaevi'ni şafaklandıran; zorlu yıllarda ilkelerinden taviz vermeden özgürlük ve eşitlik için mücadele eden; son olarak partimize yönelik baskı ve saldırıların iyice yoğunlaştığı bir dönemde, 1 Kasım 2015 seçimlerinde Urfa milletvekili adayımız olarak sağlık sorunlarına rağmen çalışmalarda yer alan Feridun Yazar'ın anısı demokrasi, barış ve özgürlük mücadelemizde hep yaşayacak” denildi.

YAZAR KİMDİR?

1944 yılında Urfa'da doğan Yazar, 1971'de Devrimci Doğu Kültür Ocakları (DDKO) davasından Diyarbakır Cezaevi'ne girdi. 1977'de CHP'den Urfa Belediye Başkanı seçildi. 12 Eylül 1980'de görevden alınıp iki yıl cezaevinde kaldı. 1988'de SHP Urfa İl Başkanı oldu. SHP'den 7 milletvekili ihraç edilince istifa eden 12 il başkanı arasındaydı. Daha sonra HEP Genel Başkanlığı görevi yürüten Yazar, 1998'de TMY'nin ünlü 8. maddesinden tekrar cezaevine girdi. DTP'nin de kuruluş aşamasında yer alan Yazar, iki kızından birini, 17 Ağustos depreminde Yalova'da kaybetti. Yazar, en son 1 Kasım genel seçimlerinde HDP'den Urfa milletvekilli adayı olmuştu.

ÖNCEKİ HABER

ABD'de gey bara saldırı: 49 ölü

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de soğuk hava deposunda patlama: 1 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa