12 Haziran 2016 08:33

Satış sözleşmesine ikna için patron-sendika işbirliği

Tekstil işçileri, satış sözleşmesne tepkileri engellemek için sendika ve patronların ortak hareket ettiğini söylüyor.

Satış sözleşmesine ikna için patron-sendika işbirliği

Paylaş

Tuncay SAĞIROĞLU
Tekirdağ

Tekstil işçileri, satış sözleşmesi olarak değerlendirdikleri grup toplusözleşmesinde tepkileri engellemek için sendika ve patronların ortak hareket ettiğini söylüyor. TEKSİF ve fabrika yöneticilerinin “İşiniz olduğuna şükredin” diye aynı dili kullanarak tepkileri engellemeye çalıştığını belirten işçiler, işsizlik korkusunu büyütmek için TİS’e yakın zamanda sözleşme kapsamında yer alan fabrikalarda işten atmalar yaşandığını aktardı.

İŞTEN ATILMALAR DANIŞIKLI DÖVÜŞ

“İşçiler olarak sözleşmeyi kendi aramızda konuştuğumuzda sendikaya güvensizlikten de kaynaklı elimizdekini kaybetmeyelim fikri yaygındı. Savaş var, Rusya meselesi var deniliyordu” diyen bir Bahariye Halı işçisi “Sözleşmeden bir hafta önce işten çıkarmalar başladı. Önce anlam veremedik çünkü işçi çıkaracak bir durum yoktu. Yönetimin işten çıkanlara ‘Şimdilik işsizlikten yararlanın ama başka işe başlamayın, sizi tekrar çağıracağız’ dediğini öğrendik. Bu çıkarmalar danışıklı dövüş gibi. İşçilerin korkularını daha da büyütüp imzalanan sözleşmeye tepkileri engellemek istiyorlar” dedi.

PATRON VE SENDİKA AYNI DİLİ KULLANIYOR

Grup sözleşmeleri dışında kalıp aynı döneme denk gelen yaklaşık 5 bin işçinin sözleşmesi de devam ediyor. Bu fabrikaların başında gelen Penti Çorap’ta işçiler düşük zamma razı olmaları için sendika ve patronun aynı dili kullandığını söylüyor. 2 aydır sendikanın da fabrika yetkililerinin işçilerle yaptıkları görüşme ve toplantılarda “işlerin kötü olduğu, mağazaların bir kısmının kapandığı, piyasanın kötü olduğu” propagandasının yapıldığını söyleyen işçiler kendilerinin kötü bir sözleşmeye hazırlandığını belirtiyor.

TEPKİDEN ÇEKİNDİ SÖZLEŞMEYİ GİZLEDİ

Sendikanın TİS taslağını işçilerden gizlemeye çalıştığını aktaran bir Altınyıldız işçisi ise “Temsilcilerin sözleşmenin içeriğini fabrika panolarına asmayacaklarını söylemesi oluşabilecek işçi tepkisinden çekinildiğini gösteriyor. ‘Sözleşmenin içeriğini sosyal medyada duyuracağız’ demelerine rağmen sözleşme imzalandıktan 3 gün sonra panolara asıldı. İşçilerin sözleşmeyi ilk kez toplu halde, fabrika içindeyken öğrenmesinden çekindiler. İşçiler sözleşmeye alıştıktan sonra fabrikaya asıldı” diye konuştu.
TİS döneminde yaşanan işten atmalarla ilgili de konuşan işçi, işten atılmalara bir anlam veremediğini şöyle konuştu: “Fabrikaya sığmıyoruz diye Beymen kapatılıp 700 civarı işçi işten atılmıştı. Şimdi fabrikada kumaş üretimi büyütülüyor. Bu büyüme ile bırakın işçi atmayı işçi alınması lazım. Ama sözleşme imzalanmasına yakın gönüllü gönülsüz işçiler atıldı. Ben de bunun bir oyun olduğunu düşünüyorum.”

ÖNCEKİ HABER

Türk Metal işçileri suçladı

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa