Türk Metal işçileri suçladı

Türk Metal işçileri suçladı

İşten atmalarda sorumluluğu olduğu iddiasını sorduğumuz Türk Metal yöneticisi, işten atmanın patronun yasal hakkı olduğunu savundu.

Ankara Arçelik fabrikasında işçilerin dile getirdiği sendikanın bilgisi ve önerileri dahilinde işten atmalarda sorumluluğu iddiasını sorduğumuz Türk Metal Ankara Şube yöneticisi, işçilerin çalışmadıkları için işten atıldığını, asılsız haberlere başvurduklarını ve işten atmanın patronun yasal hakkı olduğunu savundu.

Arçelik’in Ankara fabrikasında örgütlü olan Türk Metal Ankara Şubesi yönetiminden adını vermek istemeyen bir yetkiliye işçilerin iddialarını sordu, sendika yöneticisi işçileri suçladı. İşten çıkarmaların fabrika yönetiminin aldığı bir karar olduğunu ve işyerinde performansa dayalı bir çalışma olduğunu söyleyen yetkili, “Devamsızlığı olan işçiler var. İşe gelmiyorlar. İşe gelmedikleri, çalışmadıkları için işten çıkartılıyorlar. En son 10 kişi işten çıkartıldı. Onlar da kıdem tazminatlarını almak isteyen kişiler. Borçları vardı ve yönetime ricada bulunarak tazminatlarını alıp çıktılar. Borçlarını verdikten sonra böyle asılsız haberlere başvuruyorlar” diye konuştu. Yasada işverenin bir ay içerisinde 29 kişiyi çıkartabileceğine yer verildiğini savunan sendika yöneticisi, “Yasalar bu hakkı verdikten sonra ne yapılabilir ki?” dedi.

İşçilerin işten atmalara karşı sus payı olarak işverenin LED televizyon dağıttığı iddiasını da sorduğumuz sendikacı, buna da itiraz ederek düzenli olarak işçilere hediyeler verildiğini öne sürdü.
(Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Haziran 2016 11:58
www.evrensel.net
ETİKETLER Türk Metal