Ankara Katliamı 'nda yaşamını yitirenler Kadıköy’de anıldı

Ankara Katliamı 'nda yaşamını yitirenler Kadıköy’de anıldı

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 8. ayında İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri Kadıköy İskele’de bir araya geldi.

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 8. ayında İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri Kadıköy İskele’de bir araya geldi. Anmada tüm sorumlular sanık sandalyesine oturuncaya kadar adalet mücadelesinin süreceği ifade edildi.

Yaşamını yitirenlerin isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu “Ankara katliamı ' nı unutmadık. Unutturmayacağız. Katili tanıyoruz. Katliamların hesabını sorcacağız” yazan pankartı taşıyan kitle, sık sık "Ankara'yı unutma unutturma", ""Barış şehitleri ölümsüzdür", "Ankara'nın hesabı sorulacak", "Suruç'un hesabı sorulacak sloganları attı.

Katliamda hayatını kaybedenlerin isimlerinin okunduğu anmada 'yaşıyor' denildi.

Ellerinde "Suruç için adalet, Ankara için adalet" dövizleri taşıyan kitle adına açıklamayı Ayşe Hacıbektaşoğlu yaptı.

'SORUMLULAR AÇIĞA ÇIKARTILMALI'

Bir an önce sorumluların açığa çıkartılması gerektiğini söyleyen Hacıbektaşoğlu, "Hesabı  verilmeyen, sorumluları açığa çıkartılmayan her katliam, yenilerinin yapılmasının önünü açmaktadır. Bu katliamların  üstünü örmeye çalışanlar, bizzat bu katliamdan sorumlu olanlardır. 10 Ekim'de patlamada 25 gün önce IŞID'in mitinglerde birden fazla canlı bomba katliam planladığını dair istihbarat bilgisi emniyet müdürlüğü tarafından gizlendi. Bu bilgiler neden gizlendi? Emniyet müdürlerinin bu bilgileri kendi başlarına gizlemeleri mümkün mü? Herşey Ankara'nın göbeğinde göz göre göre yaşanırken Ankara katliamı dosyası üzerinde gizlilik kararı halen neden kaldırılması?" dedi.

Hacıbektaşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "20 Temmuz 2015'te Suruç'ta 33 genç arkadaşımızın katledilmesi ile başlatılan saldırılar, Kürt illerinde çocuk, kadın, genç, yaşlı insanların katledilmesi, şehirlerin yerle bir edilmesi ile devam ettirildi. Batıda,  yargısız infazlarda devrimciler katledildi. 10 Ekim Ankara katliamı,  bu saldırıların en büyüklerinden biri oldu. Arkasında gerçekleri yazmaya çalışan  gazetecilere, barış isteyen akademisyenlere, savaş politikaları ile iktidarların korumak isteyenlere karşı çıkan herkese dönük baskı ve şiddet artarak devam etti. HDP milletvekillerini hedefleyen dokunulmazlıkları kaldırılması da bu saldırılarda yeni bir aşama olarak gündeme getirildi. Bizler, eşit, özgür, kardeşçe bir yaşamın mümkün olduğunu bilenler olarak diyoruz ki;Susmayacağız, sinmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz.Ankara katliamının üzerinin örtülmesine  müsade etmeyeceğiz."

'BARIŞ SÖZÜNÜ  YERSE BIRAKMAYACAĞIZ'

KESK dönem sözcüsü Fadime Kavak yaptığı konuşmada şunları söyledi:"Biz bu ülkede kanın durmasını, barışın gelmesini, eşit koşullarda yaşam istemini bir kez daha Ankara'dan haykırmak istiyorduk. Fakat bu isteğimizi kana buladılar.  Ankara katliamının üzerinden  8 ay geçmesine  rağmen hiçbir sorumlu tesbit edilmedi. Emniyet, İçişleri Bakanlığı ve Valiliğin elinde bu bombalamanın olacağına dair bilgi varken bile bile ölüme terk edildik. Biz bu ülkeye son sözümüz olsa bile barış demeye devam edeceğiz. Eşit ve barış içinde bu ülkede yaşamak istiyoruz. Biz arkadaşlarımızın barış sözünü yerde bırakmayacağız. İnanıyorum ki bu ülkeye barış gelecek ve 10 Ekimlerde barış gününü kutlayacağız" diye konuştu (İstanbul/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net