10 Haziran 2016 21:30

Askerler ‘ya konuşacak ya kafasına sıkılacak’ dedi

Operasyonlara katılan bir korucu Hurşit Külter hakkında askerlerin ‘ya konuşacak ya kafasına sıkılacak’ dediğini iddia etti.

Askerler ‘ya konuşacak  ya kafasına sıkılacak’ dedi

Paylaş

Şırnak’ta 27 Mayıs’ta gözaltına alındığı özel harekatçılar tarafından kullanıldığı belirtilen bir sosyal medya hesabından duyurulan, ancak daha sonra gözaltına alındığı kabul edilmeyen DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbeyitle ilgili önemli bir ize ulaşıldı.

Kentte yürütülen operasyonlarda yer alan bir korucu, rütbeli askerlerin kendi aralarında yaptığı konuşmalarında 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda tutulan Külter için askerlerin ‘Ya ötecek ya da kafasına sıkılacak’ dediklerini aktardı.

Daha önce aralarında korucuların da bulunduğu bazı tanıklar Hurşit Külter’in dövülerek gözaltına alındığını söylemişti. Görgü tanıklığı yapanların aktardığı bilgilere göre; Külter özel harekatçılar tarafından gözaltına alındıktan sonra ‘shortland’ diye tabir edilen zırhlı araca bindirilerek Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Gümüştepe Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne götürülmüştü. Güvenlik nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen bir korucu, Külter’in 7 gün boyunca Gümüştepe Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde tutulduktan sonra 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na götürüldüğünü aktarmıştı.

ASKERLERİN KONUŞMALARI

Bu kez de Şırnak’taki operasyonlara katılan bir korucu rütbeli askerlerin kendi aralarında Külter hakkında yaptığı konuşmaya kulak misafiri olduğunu söyledi. Külter’in günlerdir işkence gördüğünü belirten korucu, askerlerin kendi aralarında ‘Ya ötecek ya da kafasına sıkılıp bir binada havaya uçurulacak’ dediğini belirtti. 

Devlet güçlerinin Külter’i, ‘KCK’nin tayin ettiği Şırnak Valisi’ olarak adlandırdığını belirten korucu, bu yüzden de konuşması için yoğun işkence uyguladıklarını ifade etti. Sözkonusu korucu, askerlerin yine Külter için ‘Eğer basın önünde konuşursa tanık koruma programından faydalandırılacağını’ dile getirdiklerini de aktardı. (Şırnak/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

İşçiler Çelik-İş mahkeme Türk Metal dedi

SONRAKİ HABER

Alpu'da ‘acele kamulaştırma’ya karşı yürütmeyi durdurma kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa