Irak Parlamentosu Vekili: Süryaniler için geç olabilir

Irak Parlamentosu Vekili: Süryaniler için geç olabilir

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Parlamentosu’nun Asuri-Süryani Milletvekili Srood Maqdasy, Irak’ta yaşayan Süryanilerin zamana karşı yarıştığını söyledi.

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç Parlamentosu’nda önceki gün düzenlenen bir toplantıya katılan Kürdistan Bölgesel Yönetimi Parlamentosu’nun  Asuri-Süryani Milletvekili Srood Maqdasy, Irak’ta yaşayan Süryanilerin zamana karşı yarıştığını ve önlem alınmaması halinde bölgedeki çok geç olacağını söyledi. Günde ortalama 4-6 ailenin ülkeyi terk ettiğine dikkat çeken Maqdasy, bunun sürmesi durumunda önümüzdeki 10 yıl içinde bölgede hiçbir  Asuri-Süryanin kalmayacağını ifade etti.

Mensubu olduğu Parti Abnaa al Nahrain’in  (Mezoptamyanın Çocukları) yaptığı kamuoyu araştırmalarının sonuçlarının Süryanilerin yüzde 85’inin karamsar olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Maqdasy, “Biz, köklerimizin olduğu bölgede yaşamak, kültür ve dilimizi korumak istiyoruz. Ama zamanla sabrımız tükeniyor ve Ninova Ovası’nda IŞİD’ın denetimi altındaki bölgede bir gelişme olmuyor. Irak’ta son 10 yıl içinde en fazla biz zarar gördük. Halkımız koşulların daha iyi olduğu İsveç, Avustralya ve diğer ülkelere göç etti. Ama bizler kendi ülkemizde yaşayabilmeliyiz” dedi.

Maqdasy, IŞİD’ın saldırılarından sonra topraklarını terk etmek ve kendi ülkelerinde mülteci olarak yaşamak zorunda kalanlara insancıl yardım yapılmasına öncelik verilmesi gerektiğini söyledikten sonra “Ninova Ovası bir an önce özgürleştirilmelidir. Köy ve şehirlerin onarılması gerekiyor. Şengal bundan 6 ay önce özgürleştirildi ama yıkımdan dolayı halk evlerine dönemedi. Yeniden inşa oldukça önemli, bunun gerçekleşebilmesi için de uluslararası yardıma ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

İsveç Hükümeti’nin azınlıkların durumlarını göz önüne alması için Bağdat ve Hewler’e baskı yapmasını, bölgede kurdukları Süryani savunma güçlerine batılı ülkelerin askeri yardımda bulunmalarını istedi. Maqdasy, Avrupa ülkelerinin desteğinin sağlanabilmesi için İsveç Hükümeti’nin girişimde bulunmasını istediklerini dile getirdi.

www.evrensel.net