Mecaplast işçileri yarın greve çıkıyor 

Mecaplast işçileri yarın greve çıkıyor 

Mecaplast Fabrikası’nda çalışan 500’ün üzerinde işçi son anda anlaşma sağlanmaması halinde yarın greve çıkacak.

Gebze Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Bölgesi’nde (TAYSAT) bulunan ve Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Mecaplast Fabrikası’nda çalışan 500’ün üzerinde işçi son anda anlaşma sağlanmaması halinde yarın greve çıkacak. İşçiler, greve neden olan taleplerin sadece kendilerinin değil sanayi bölgesindeki tüm işçilerin talepleri olduğunu belirterek dayanışma çağrısında bulundu. 

Sözleşmenin tıkanmasına ve işçilerin “grev” demesine neden olan maddeler şöyle: 

* İşçiler üretim mühendislerinin de sendika üyesi olmasını istiyor. Patron ise kapsam dışı kalmalarında diretiyor.

* İşçiler, deneme süresi denilerek 6 ay çalıştırıldıktan sonra işçilerin kapı önüne koyulmasına  neden olan geçici işçilik uygulamasının kaldırılmasını istiyor. 

* Raporlu olan işçilerin ücretlerinde kesinti olmaması talep ediliyor. Gece çalışan ve yüzde 8 yıpranma primi alan işçilerin ve yüzde 3 yıpranma primi alan bakımcıların primlerinin yüzde 10’a çıkarılması istendi.

* Seyyanenen ücrette 500 TL ile masaya oturan işçiler, tekliflerini en son 430 TL’ye düşürdü. Patron ise 300 TL’de diretiyor. Ayrıca operatörler için talep edilen 100’er liralık artış talebine patron, “25 lira veririm” diye karşılık verdi.

* İşçiler, erzak fişinin 216 TL’den 350 TL’ye çıkarılmasını istedi. Pazalrıklar sonucu işçiler 300’den aşağı olmasın derken patron “270 TL’den fazla veremem” dedi. İşçiler, 81 TL olan ayakkabı fişinin 130 TL olmasını istedi. 916 lira olan yakacak yardımının ise 1300 TL olmasını talep eden işçiler teklifi en son 1240 TL’ye düşürdü. (Gebze/EVRENSEL)

www.evrensel.net