09 Haziran 2016 16:26

Asgaride yaşayanların gerçeği: 100 TL açlığı büyütür

İSİG Meclisinin hazırladığı “Asgaride yaşayanlar” raporu 100 TL’lik kesinti asgari ücretlinin açlığını artıracağını ortaya koydu

Asgaride yaşayanların gerçeği: 100 TL açlığı büyütür

Paylaş

Mevzuat hazırlıkları tamamlanmak üzere olan ve uygulamada otomatik katılımı öngören Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) hayata geçmesi durumunda yapılacak 100 TL’lik kesinti asgari ücretlinin açlığını artırır. Bu tespiti, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin hazırladığı “Asgaride yaşayanlar” raporu kanıtlıyor.   

Rapor, Karaca ailesinin Mayıs ayı yaşam şartlarını ortaya koyuyor. Fatma Karaca 46 yaşında evli ve telekomünikasyon sektöründeki büyük ölçekli bir şirkette temizlik elemanı olarak çalışan taşeron bir işçi. Bunun yanında ayda 4 defa yarım gün evlere temizliğe gidiyor ve aileye ek katkıda bulunmaya çalışıyor. Eşi Yılmaz ise uzun bir süre inşaat işçisi olarak çalışmış ama iş kazası geçirmesi sebebiyle sonradan nalburda çalışarak geçimini sağlamaya başlamıştır ve hala aynı işyerinde çalışmaya devam etmektedir. Ailenin her iki bireyi de haftada 6 gün çalışıyor.

Çocukları olmayan Karaca ailesi İstanbul-Esenyurt ilçesinde kredi ile aldıkları bir evde ikamet ediyor. Kasım ve Şubat aylarında harcamaları incelenen Karaca ailesinin ay sonunda gelirden fazla giderlerinin olduğu görülmüştü. Aradan geçen üç ay içerisinde ailenin durumunda harcama kalemleri arasındaki dağılım dışında fazla bir değişiklik bulunmuyor. 

Karaca Ailesinin aylık 2.620 TL gelirine karşılık 2.879 TL gideri var. Dolayısıyla aile toplam 259 TL ile Mayıs ayını da, Kasım ve Şubat aylarında olduğu gibi, yine gelir-gider açığı vererek kapatabildi.

MEMLEKET YOK KÜLTÜREL ETKİNLİK DE

Veriler doğrultusunda ortaya çıkan sonuçlar raporda şu şekilde sıralanıyor:

* Karaca ailesinin Şubat ayına göre gelirlerinde yüzde 14; Kasım ayına göre ise yüzde 9 oranında düşüş olduğu görülmektedir. Çünkü Kasım ve Şubat aylarında ev işçiliğinden gelen ek gelir Mayıs ayında sağlanamamış olup ailenin toplam geliri sadece aylık ücretlerinden oluşmuştur. Bu sebeple aile en fazla açığı Mayıs ayında 259 TL ile vermiştir.

* Ailenin Kasım-Şubat ve Mayıs aylarına ait gelirlerinin ortalaması 2835 TL, giderlerinin ortalaması ise 3027 TL’dir. Buna göre aile üç aylık periyoda göre ay sonunda ortalama 192 TL gelir-gider açığı vermektedir.

* Bir işçi ailesi olarak Karaca ailesinin özelinde ve toplum genelinde asgari ücretin artışı yaşam standartlarında esaslı bir değişiklik yaratmamıştır. Aile ek gelir sağlayamadığı sürece salt aylık ücretleri ile geçinememektedir.

* Ailenin üç aylık periyotlarda herhangi bir sağlık harcamasının olmaması sevindirici, ancak olası sağlık problemlerinde yapılacak sağlık harcamaları ailenin bütçesini doğrudan sarsabilir.  

* Diğer taraftan Karaca ailesi ay sonunu rahat getirebilmek için herhangi bir kültür, eğlence, memleket ziyareti gibi sosyal harcamalara neredeyse hiç bütçe ayıramamaktadır. 

* Memleketlerini çok özlediklerini ancak maddi durumlardan ve iş koşullarından kaynaklı hiçbir yere hareket edemediklerini  ifade etmektedirler. 

DAHA KÖTÜ OLACAK

Raporda ayrıca şu tespit yer alıyor: Ne asgari ücret artışı ne de çalışma yaşamına yönelik düzenlemeler önümüzdeki dönemde emekçiler için olumlu yönde bir süreç çizmiyor. Yaşanan ve yaşanacak pek çok hak gaspının önümüzdeki dönemde ivme kazanmasına karşılık sınıf esaslı sendikal ve siyasal anlayışla bir mücadele yürütülmelidir. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Aile: Bir Türkiye yolculuğu

SONRAKİ HABER

"Bakan Soylu Kaybolan silahları unuttu mu?"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa