Perşembe Sineması gösterimleri devam ediyor

Perşembe Sineması gösterimleri devam ediyor

Perşembe Sineması bu yıl, uluslararası fuar ve spor organizasyonlarının kentlerde bıraktığı etkilere bakan filmleri izleyicilerle buluşturuyor.

Program kapsamında Haziran ayında, 1904 St. Louis Dünya Fuarı’nı konu edinen Dünyanın En Harika Fuarı (The World’s Greatest Fair, 2004), Dünya Kupası’nın açılış törenine katılmak için yaklaşık 5 bin km yol kat eden Ruandalı üç çocuğun hikâyesini anlatan Birleşik Afrika (Africa United, 2010) ve 2008 Pekin Olimpiyatlarının şehri nasıl dönüştürdüğünü ele alan Pekin Taksi (Beijing Taxi, 2010) belgeseli gösterilecek.

Perşembe Sineması kapsamında bugün Birleşik Afrika’nın (Africa United, 2010) gösterimi gerçekleşecek. Film, 2010 FIFA Dünya Kupası’nın Johannesburg’taki açılış törenine katılmak için yaklaşık 5000 km yol kateden Ruandalı üç çocuğun hikâyesini anlatıyor. Yanlış otobüse binerek Kongo sınırını geçen çocuklar, kendilerini birden bir felaketin ortasında bulur; ne kimlik ne para ne de inandırıcı bir mazaretleri vardır. Mülteci kampına yerleştirilen bu üç cingöz, akıl almaz bir marifetle, ellerindeki Dünya Kupası afişini harita yaparak kamptan kaçmayı ve hayallerini gerçekleştirmeyi başarır. Yedi ülkede geçen bu yolculuk, daha önce görülmemiş bir Afrika’yı gün yüzüne çıkarıyor.

FIFA Dünya Kupası, 1930’da Uruguay’daki ilk resmî organizasyondan 2000’lere kadar Amerika ve Avrupa kıtası ülkelerinde yapıldı. Asya’daki ilk organizasyon 2002’de gerçekleştirildi. Yalnızca Afrika ülkelerine aday olma hakkının tanındığı 2010 Dünya Kupası’nın ev sahibi ise, oylamada Mısır ve Fas’ı geride bırakan Güney Afrika Cumhuriyeti oldu. 

Perşembe Sineması 16 Haziran’da 2008 Pekin Olimpiyatlarının şehri nasıl dönüştürdüğünü ele alan Pekin Taksi (Beijing Taxi, 2010) belgeseli gösterimi ile devam edecek. Perşembe Sineması’na katılım ücretsiz olduğundan rezervasyon yapılmıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Perşembe Sineması