08 Haziran 2016 19:05

Norveç ve İsveç'te pilotlardan grev hazırlığı

İskandinavya Hava Yolları ve pilotların sendikası arasındaki görüşmelerde anlaşmazlık çıktı. Norveç ve İsveç’te 800 civarında pilot greve hazırlanıyor

Norveç ve İsveç'te pilotlardan grev hazırlığı

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm 

İskandinavya Hava Yolları (SAS) ile pilotları örgütleyen sendikalar arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine Norveç ve İsveç’te 800 civarında pilot greve gitmeye hazırlanıyor. İsveç Pilot Sendikası Basın Sözcüsü Rebecca Rosenvinge de, eski toplu sözleşmenin süresi bittiği halde toplusözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamadığı için greve gideceklerini açıkladı.

PİLOTLAR YÜZDE 10 ZAM İSTİYOR

Daha önce havacılık sektöründe rekabeti gerekçe gösteren SAS, pilotların ücretlerini düşürmüştü. Pilotlar geçmişte büyük ücret kaybına uğradıklarını belirtiyor ve ücretlerine yüzde 10 zam yapılmasını talep ediyor. İsveç hava sektöründe işverenleri örgütleyen kuruluşun başkanı Mattias Dahl ise, havacılık sektöründe rekabetin arttığını, diğer iş kollarında çalışan işçilerin aldıkları ücret zammının 5 katını vermelerinin mümkün olmadığını iddia ediyor.

GÖRÜŞMELER SÜRECEK

Norveç’te SAS ve pilotları örgütleyen sendikaların temsilcileri, bir araya gelerek uzlaşmaya ve toplusözleşme üzerinde anlaşmaya çalışacaklar. Eğer uzlaşma olmazsa bu sabah saatlerinden itibaren 400 pilot işi bırakarak greve gidecek. İsveç’te SAS’ta çalışan pilotların cuma günü saat 18.00 itibariyle işi bırakacakları ve greve gidecekleri belirtiliyor.

Grevin İsveç içinde ve İsveç ve Norveç’ten Avrupa’ya seyahat etmek isteyen yolcuları ve Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarını izlemek  isteyen yolcuları etkileyecek.

FRANSA’DA PİLOTLAR GREVDE

Fransa’da hükümetin gündeme getirdiği iş yasa tasarısına karşı eylemler de devam ediyor. Önceki gün ülkenin en büyük havalimanı Charles de Gaulle, Avrupa Futbol Şampiyonası için ülkeye pek çok kişinin gelişi sırasında çalışanlar tarafından bloke edildi. Demiryollarında ise süren grevler nedeniyle ulaşım durma noktasında.  Ülkede 2 aydır süren protestolardaki polis şiddeti nedeniyle sadece 48 adli soruşturmanın başlatıldığı duyuruldu. 

ÖNCEKİ HABER

Papua Yeni Gine’de polis öğrencilere ateş açtı: 4 ölü

SONRAKİ HABER

Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa