08 Haziran 2016 18:40

'Fiiliyatta var olan cezasızlık politikasının resmileşmesi'

HDP Milletvekili Beştaş askerlerin yargılanmasıyla ilgili yasayı 'Fiiliyatta var olan cezasızlık politikasının resmileşmesi' olarak değerlendirdi.

'Fiiliyatta var olan cezasızlık politikasının resmileşmesi'

Paylaş

Milli Savunma Bakanlığının hazırladığı ve Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Meclise gönderilen yasaya göre askerler ‘Silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele’ gibi konularda suçlanmaları halinde ancak Başbakan ve Milli Savunma Bakanının izniyle yargılanabilecek. Düzenlemeye tepki gösteren HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, AKP’nin hazırladığı suç işleyen askerlerin yargılanmasını izne tabi tutan yasa teklifi için ‘Askere katliam yapabilirsiniz izni veriliyor’ dedi. Tüm milletvekillerine çağrıda bulunan Beştaş, “Hiç kimsenin kendini güvende hissetmeyeceği bir Türkiye görmek istemiyorsak, buna karşı çıkmalıyız” dedi.

17 maddeden oluşan tasarının en önemli maddesini yargılamaya getirilecek olan ‘cezasızlık zırhı’ oluşturuyor. Yargılamayı ‘izne’ tabi kılacak kanun tasarısında “Görevler yerine getirilirken görevin niteliğinden doğan veya görevle ilgili olmak şartıyla görevin ifası sırasında işlendiği iddia edilen suçlardan dolayı; adli yargının görevine girdiğinden bahisle asker kişiler hakkında soruşturma yapılması; Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları için Başbakan, diğer personeller için Milli Savunma Bakanı, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanı ile bu komutanlıklardaki diğer personel için İçişleri Bakanı’nın iznine tabidir” deniliyor. 

‘KATLİAM YAPABİLİRSİNİZ İZNİ’

Önceki gün Meclise sunulan kanun tasarısının görüşmelerine birkaç gün içerisinde başlanması bekleniyor. Komisyon görüşmelerinin ardından da Genel Kurula getirilecek olan tasarının kabul edilip, onaylanması halinde askerlere adeta suç işleme özgürlüğü gelecek. HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, tasarı için ‘Fiiliyatta var olan cezasızlık politikasının resmileşmesi’ tanımını kullandı. Teklifin, ağır insan hakları ihlalleri başta olmak üzere katliamların devam ettirilmesini sağlamaya dönük olduğuna dikkat çeken Beştaş, “Şu anda zaten fiilen teklifte yer alan her şey güvenlik güçlerince yapılıyor. İşlenen onlarca cinayet, gerçekleşen katliamlar fiilen yargılama konusu yapılmıyor. Bu suçları işleyenler korunacaklarını bilerek, bu suçları işliyorlardı. Teklifle birlikte askerlere kolluk gücüne ‘Bildiğiniz yoldan yürüyün, insan öldürebilirsiniz, katliam yapabilirsiniz, sahte deliller üretebilirsiniz. Biz bu konuda yargılamanızı önleyeceğiz’ deniliyor” şeklinde konuştu. 

‘FİİLİ DURUMA YASAL DAYANAK’

Teklifle açık bir şekilde insan öldürmenin cezasız bırakılmasının yasal zemininin oluşturulmak istendiğine işaret eden Beştaş, “Bu cinayet işlemenin serbest olduğu, katliam yapmanın serbest olduğu, insanlık suçunun cezasız bırakılması için bir teminatıdır. Şu anda olan fiili duruma yasal zemin oluşturuluyor. Bu teminatı alan yasal güvenceye dayanarak, görev alanlar daha da fütursuz davranacaktır. Çünkü sırtını açıkça yasaya bu teminata kanuna dayanarak, suç işleyecektir. Şu anki korkunç tablo daha da ağırlaşabilir. Çok ama çok tehlikeli bir yasa teklifi” diye konuştu.

MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

Tüm milletvekillerine çağrı yapan Beştaş, “Türkiye’nin geleceğinin karanlığa gömülmesinden endişe duyanlar buna karşı çıkmalı. Partileri ne derse desin milletvekilleri kendi iradeleriyle oylarını kullanabilir. Yaşam hakkının olmayacağı, hiç kimsenin kendini güvende hissetmeyeceği bir Türkiye görmek istemiyorsak bu yasaya evet demeden önce bir kere değil yüz kere düşünmemiz gerekiyor” dedi.

‘FAİLLİ BELLİ CİNAYETLER ARTACAK’

Teklifin Kürtlere karşı Ergenekoncularla geliştirilen ittifakın sonucu olduğunu söyleyen Beştaş, “Bu teklif ’90’lı yıllardaki faili tarafımızca bilinen cinayetlerin daha yaygın bir şekilde devam etmesi demek olacak” dedi. Roboskî Katliamı davasını da hatırlatan Beştaş, dosya kapsamında tek bir kişinin dahi cezalandırılmadığını belirterek, “Teklifle birlikte yeni Roboskîlerin failleri de cezalandırılmayacak, bu da resmiyete kavuşacak” dedi. (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Mecaplast işçisi greve çıkıyor

SONRAKİ HABER

Sennur Sezer’in yaşamı tiyatro sahnesinde: Bir Şiirdir Sennur Sezer

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa