08 Haziran 2016 15:10

‘İnsanlığı savunanlar Nobel’le onurlandırılmalı’

Süryani Soykırım Araştırmalar Merkezi, Ermeni Soykırımı tasarısının kabul edilmesi yönünde oy veren Türkiye kökenli vekilleri Nobel'e önerdi.

‘İnsanlığı savunanlar Nobel’le onurlandırılmalı’

Paylaş

Süryani Soykırım Araştırmalar Merkezi Başkanı Sabri Atman, Ermeni Soykırımı tasarısını hazırlayan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ile tasarının kabul edilmesi yönünde oy veren Türkiye kökenli diğer on milletvekilini  Nobel Barış Ödülü’ne önerdi.

Yapılan açıklamada, “Soykırım bir insanlık suçudur. Bu suçu işleyenlerin çoğu ilk etapta inkar yolunu seçtiler. Ancak bazı halklar bunun bir insanlık suçu olduğunu kabul etme olgunluğuna eriştiler. Soykırımı lanetleyip demokrasiyi seçip uygarlık düzeyine eriştiler. Buna örnek olarak Almanya gösterilebilir. Eğer Almanya Nazi döneminde gerçekleşen Holokost gibi bir insanlık suçuyla arasına mesafe koymaz ve bu bunu lanetlemeseydi elbette bugünkü uygar dünyada yer bulamayacaktı.
Oylamaya katılan ve “evet” oyu veren Almanya Parlamentosu üyesi olan Türkiye kökenli milletvekillerine yönelik başlatılan linç kampanyasına tepki gösterilen açıklamada, “ ‘Kanı bozuklar, hainler, Alman gavurları’ onlar için kullanılan deyimlerin başında geliyordu. Erdoğan bunların Türk olamayacağını ‘kanlarının laboratuvar testinden geçmesi’ gerektiğini söyledi. Bütün bu söylemlerden sonra on bir milletvekiline karşı yöneltilen tehditlerin haddi hesabı kalmadı. Söz konusu milletvekilleri ne yapmışlardı da böylesi söylemlere ve tehditlere maruz kalmışlardı? Evet, söz konusu milletvekilleri vicdanlarına uymuşlardı. Soykırımın bir insanlık suçu olduğunun bilincindeydiler ve Türkiye’nin bu tabudan kurtulmasını, tarihiyle yüzleşmesini ve demokratikleşmesini istemişlerdi, bu yüzden evet oyu kullandılar. İnsanlığı savunmuşlardı ve bu yüzden böylesi bir linç kampanyasına ve tehditlere maruz kalmışlardı. Süryani Soykırımı Araştırmalar Merkezi Başkanı olarak, insanlığı ve demokrasiyi savunan yukarıda isimleri geçen on bir milletvekilinin yalnız bırakılmamalarını ve Nobel Barış Ödülü’yle onurlandırılmalarını öneriyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Gençlik örgütleri Suruç için kampanya başlattı

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa