Taşeron işçilerin çocukları kadro istedi

Taşeron işçilerin çocukları kadro istedi

Hükümetin taşeron işçiler için gündeme getirdiği ‘Özel Sözleşmeli Personel’ statüsüne tepki için taşeron işçilerin çocukları kamera karşısına çıktı

Gülhan DEMİRCİ

Hükümetin taşeron işçiler için gündeme getirdiği ‘Özel Sözleşmeli Personel’ (ÖSP) statüsüne tepki gösteren Kamu Taşeron İşçileri Platformu’nun Türkiye genelinde başlattığı kampanya kapsamında Mersinli çocuklar kamera karşısına geçti. Anne ve babalarına kadro isteyen çocuklar ‘Binali Amca, Binali Amca. Özel Sözleşmeli Personele hayır, kadroya evet’, ‘İşçilerin hakkını yemeyin, onların kadrosunu verin’ sloganları atıp videoları da sosyal medyada paylaştı.

Başbakan Yıldırım’a seslenen Fatma Bal, “Sayın Başbakanım duy sesimizi. Annemize babamıza kadro ver” dedi. 14 yaşındaki İlyas Bal ise, “Sayın Başbakanım babama sözleşme değil kadro istiyorum. Babamın memur veya kadrolu işçi olmasını istiyorum” diye konuştu.

AYRIMSIZ ŞARTSIZ KADRO

Kamu Taşeron İşçileri Platformu Dönem Sözcüsü Ertuğrul Saltuk Bal, sözleşme değil kadro istediklerini belirtti. Kamuda çalışan tüm taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini isteyen Bal şunları söyledi: “Daha önce yapmış olduğumuz ‘Duran Adam’ ve ‘Başbakan’a tweet atma’ eylemleriyle sesimizi duyurmaya çalıştık. Bugüne kadar taşeron işçi anne ve babalar konuştu ama söz sırası çocuklarda. Çocuklarımız bu konuya tepki gösteriyor. Sosyal medya üzerinde başlattığımız kampanyada bizler susup çocuklarımız konuşuyor. Devlet büyüklerimizden annelerinin, babalarının, ağabeylerinin ve ablalarının kadrosunu talep ediyorlar. Taşeron işçilere kadro verilinceye kadar çocuklarımızla birlikte mücadelemiz devam edecek. Bu haklı talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz.” (Mersin/DHA)

www.evrensel.net