07 Haziran 2016 19:50

Tüketimin çoğu bordrolularda!

Toplam harcamaların, yaklaşık yüzde 60’ını ücret veya maaşla geçinen aileler gerçekleştirdi.

Tüketimin çoğu  bordrolularda!

Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’deki hanelerin yüzde 53.7’sinin temel gelir kaynağı ücret veya maaş iken, bu haneler toplam harcamaların yüzde 57.9’unu gerçekleştirdi.

Temel gelir kaynağı müteşebbis geliri olan haneler, oransal olarak emekli geliri elde edenlerin gerisinde kalmasına karşın toplam harcamalar içerisinde daha büyük bir paya sahip oldu.

Temel gelir kaynağı yaşlılık, dul ve yetim aylığı gibi diğer transferler olan haneler, toplam hanelerin yüzde 11.4’ünü oluştururken bu hanelerin toplam harcamalar içindeki payı yüzde 6.6 oldu.

EMEKLİNİN MAAŞI GIDAYA 

Toplam harcamalarda gıda ve alkolsüz içeceklerin payının en yüksek olduğu kesim yüzde 24.2 ile temel gelir kaynağı emekli geliri olan haneler oldu. Bu haneleri yüzde 21.9 ile temel gelir kaynağı diğer transferler olan haneler izledi.

Temel gelir kaynağı diğer transferler olan haneler yüzde 34.2 ile konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlara en yüksek payı ayırırken, bunu yüzde 33.5 ile temel gelir kaynağı gayrimenkul olan haneler izledi.

ULAŞIM PATRON İŞİ  

Ulaştırma harcaması, temel gelir kaynağı müteşebbis olan hanelerde yüzde 20.1 ile en yüksek paya sahipken, ikinci sırada yüzde 19.3 ile temel gelir kaynağı ücret veya maaş geliri olan haneler yer aldı. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

İftar çadırında mülteci çocuklara yer yok

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa