Çekmeköy’de ‘kiralık işçilik’ toplantısı

Çekmeköy’de ‘kiralık işçilik’ toplantısı

Emek Partisi Çekmeköy İlçe Örgütü, işçi ve emekçilerle “Kiralık İşçi Yasası ve İstihdam Büroları” başlıklı bir halk toplantısı düzenledi.

İşçiler köleliği dayatan kiralık işçilik yasasının yürürlüğe girmesinin üzerinden 18 gün geçti. Emek Partisi Çekmeköy İlçe Örgütü, işçi ve emekçilerle “Kiralık İşçi Yasası ve İstihdam Büroları” başlıklı bir halk toplantısı düzenledi.

Çekmeköy’ün belli başlı mahallerinde, işçilerin yoğun olduğu duraklarda, kahvelerde bildiri dağıtımı yaparak kiralık işçilik yasasının içeriğini anlatan EMEP üyeleri, çalışmaları kapsamında Çekmeköy’de Cumhuriyet Mahallesi’nde bir kahvehanede başta inşaat işçileri olmak üzere çeşitli iş kollarında çalışan işçilerle toplantı düzenledi.

Toplantıya konuşmacı olarak DİSK/Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Levent Gökçek katıldı. Kiralık işçilik yasasıyla işçilerin düzeninin ortadan kalkacağını dile getiren Gökçek, “İşçi, bir gün tersanede çalışıyorsa başka bir gün tekstilde, bir gün metalde çalışıyorsa başka bir gün ayakkabıcıda çalışacak. Böylece işçinin düzenli hayatı ortadan kaldırılacak. Çalışma garantisi yok, emeklilik kavramı yok. İşçi sınıfına bu yasayla kölelik dayatılıyor. Bizim bu noktada yapmamız gereken mahallemizde, çevremizde bu yasayı teşhir etmek. İşçi sınıfına vurulacak darbeyi anlatmak” dedi. İnşaat iş kolunda şap ustalığı yapan bir işçi de “Şimdi bizler ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bunun için insanların bir an önce örgütlenmesi şart” dedi. İnşaat işçisi ayrıca kendi yaşadıkları sorunlara da dikkat çekti. İşçi, “Sırf Kürt kimliğimizden dolayı Trabzon’da sopalarla dövüldük. Benim halkım da doğuda öldürülüyor. Batıda da emekçi sömürülüyor” diye konuştu. Söz alan başka bir işçi de “Bugün işçilerin üzerinde yaratılmak istenen bu baskı işçileri yok etmeye yönelik. Bu yüzden buna karşı birlik içinde bir mücadele kurmalıyız” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Haziran 2016 16:30
www.evrensel.net