Evlerimiz  üzerimize yıkılacak  diye korkuyoruz

Evlerimiz üzerimize yıkılacak diye korkuyoruz

Kocaeli Şehir Hastanesinin inşaat çalışmaları sırasında patlatılan dinamitler yakında bulunan Tavşantepe Mahallesi halkını huzursuz ediyor

Emine Cemre KAVUKER
Kocaeli

İzmit’te bin dönümlük eski askeri cephane alanına yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan ve 2017’de hizmete girmesi planlanan Kocaeli Şehir Hastanesinin inşaat çalışmaları sırasında patlatılan dinamitler, o bölgenin hemen yakınında bulunan Tavşantepe Mahallesi halkını huzursuz ediyor, korkutuyor. Yaşadıkları paniği gazetemize anlatan vatandaşlar “Evler üzerimize yıkılacak diye korkuyoruz, patlamalardan önce haber bile vermiyorlar” dedi.

Mehmet Yoloğlu yetkililerin, yaşadıkları sıkıntıları görmezden gelmesinden şikayetçi. Kendilerine hiç bir uyarıda bulunmadan dinamitlerin patlatıldığını aktaran Yoloğlu, “Dinamitler bizi çok olumsuz etkiliyor. Evlerimizin duvarları çatladı. Evlerimiz sallanıyor, deprem olduğunu sanıyoruz, evlerimizden çıkmak zorunda kalıyoruz. Bize bu durumla ilgili daha önce de hiçbir uyarıda bulunmadılar. 

Mahalle halkı olarak toplanıp şantiye alanına gittiğimizde, bu yapılan patlamaların kontrollü olduğunu, hiçbir zarar vermeyeceğini söyleyerek bizi geçiştirdiler. Bu patlamalar evlere zarar vermiş mi, vermemiş mi? Bir gelip görsünler. Kontrollü patlama buysa, kontrolsüz patlama nasıl, merak ediyorum” diye konuştu.

Rojda Bingöl ise yaşanan durumdan şikayetçi olduklarını belirterek, “Evler üzerimize yıkılacakmış gibi hissediyoruz, panik oluyoruz. Biz bu durumdan çok şikayetçiyiz. Onlar bizim yaşadığımız sorunların farkında değiller, daha öncesinde gelip uyarıda da bulunmadılar, çözüm önerisinde de bulunmuyorlar” dedi.

6 AY DAHA SÜRECEK!

Dinamitle patlatmalardan Emine Sezigen de rahatsız. sezgin, günde iki kez dinamit patlatıldığını belirterek “Her seferinde yüreğimiz ağzımıza geliyor. Evlerimiz zarar görüyor. Zaten deprem bölgesindeyiz, deprem olsa anlayamayacağız. Şantiyeye gidip konuşulduğunda ‘İznimiz var, 6 ay daha bu böyle sürecek’ diye açıklama yapmışlar” ifadelerini kullandı. 

Ali Yıldız ise kendilerine gerektiğinde masraflarının karşılanacağını söylediklerini ifade etti. “Kimse bizim huzurumuzu düşünmüyor” diyen Yıldız, “Biz bu durum için şantiye alanına gidip konuştuğumuzda, ‘Evler hiçbir şekilde zarar görmeyecek, zarar gördüğünüz takdirde, masraflarınızı karşılayacağız’ dediler. Çalışmalar yaklaştıkça, patlamalar daha da şiddetleniyor. Bu durum mahallede yaşayanlar için hiç iyi değil. Çözüm üretmek amacıyla mahalle halkı olarak birlik beraberlik içinde inşaat alanına gidip konuştuk, fakat bir sonuç elde edemedik, çünkü gerekli bütün izinler alınmış. Bizim huzurumuzu düşünen yok” sözleriyle anlattı yaşadıklarını.

www.evrensel.net