06 Haziran 2016 14:34

Saraçoğlu’ya sahip çık!

Ankara’nın en eski mahallelerinden olan Kızılay’daki Saraçoğlu Mahallesi’nin ranta açılmak istenmesi Ankaralıların tepkisine neden oluyor.

Saraçoğlu’ya sahip çık!

Paylaş

Başkent Ankara’nın en eski mahallelerinden olan ve kentin adeta merkezinde yer alan Kızılay’daki Saraçoğlu Mahallesi’nin ranta açılmak istenmesi Ankaralıların tepkisine neden oluyor. Başkent Dayanışması, Dünya Çevre Günü’nde tüm Ankaralıları Saraçoğlu’ya sahip çıkmaya çağrdı. Yaşam çevrelerinin yok edilmesine izin veremeyeceğini vurgulayan Başkent Dayanışması , kent merkezinin ender nefes alma alanlarından olan mahallenin kültürel miras olduğuna vurgu yaptı.

Başkent Dayanışmasının çağrısıyla bir araya gelen yurttaşlar, zorla tahliye etmeler sonucu insansızlaştırılan Saraçoğlu Mahallesi’ne yürüyüdü. Başkent Dayanışması adına açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Anayasa’da ‘Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını korumak, çevre sağlığını korumak ve çevrenin kirlenmesini önlemek’ devletin görevleri arasındadır. Ancak, ülkeyi yönetenler, anayasal görevlerini ihlal ederek, yaşam alanlarımızı, korumasız bırakarak önce çöküntü haline getiriyor, sonra da yaşam alanlarımıza girerek, değerlerimizi yok ediyor, yaşam izlerini silerek ticarileştiriyor” dedi. Candan, yok edilmeye çalışılan mahalle kültürüne, doğayla insan ilişkisinin hemhal olduğu cumhuriyetin ilk toplu konut projesine sahip çıkacaklarını vurguladı.

Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Erkin Etike de, “Saraçoğlu Mahallesi’nde ne yapılmak istendiğini bilmek istiyoruz. Bu mahalledeki evler boşaltıldı, okulun eğitimine son verileceği söyleniyor. Burada ne yapılacağını mahallenin kaymakamı dahi bilmiyor. Bu mahalledeki her bir ağacın, cumhuriyet döneminden miras kalan her bir yapının sahibi bütün Ankaralılardır ve Ankaralılar bu doğal değerlerine sahip çıkacaklardır” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Aile hekimi Şafak görevine iade edilsin’

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa