02 Mayıs 2012 13:16

Adana'da taleplerle coşkulu 1 Mayıs

İşçi sınıfının uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs Adana’da binlerce işçi ve emekçinin katılımı ile kutlandı. 1 Mayıs alanında iş yaşamındaki hak gasplarına ve savaşlara tepki gösterildi.Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB, Adana Tabip Odası’nın çağrısı ile bir araya gelen siyasi

Adana'da taleplerle coşkulu 1 Mayıs

Paylaş

Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB, Adana Tabip Odası’nın çağrısı ile bir araya gelen siyasi partiler, sendikalar, emek ve meslek örgütleri Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu önünde toplandı. Yaklaşık iki aydır direnişte olan TEDAŞ işçileri ile iki aydır grevde olan Tek Gıda-İş üyesi Amylum işçileri de pankartları ile alandaki yerini aldı. Yıllardır alacaklarını alamayan Paksoy işçileri de "Biz kazanacağız" tişörtleriyle yürüdü.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenleri, HDK’nın çok dilli pankartının arkasında parti pankartları ile yürüdü. “AKP, mezara emek iktidara”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atan binlerce işçi ve emekçi iki koldan İstasyon meydanına kadar yürüdü.

İstasyon meydanında Enternasyonal Marşı eşliğinde emek mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapıldı. BİRLİĞE DAHA FAZLA İHTİYAÇ VAR

Saygı duruşunun ardından tertip komitesi adına bir konuşma yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Kamuran Karaca, birliğe ve dayanışmaya daha çok ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini belirtti. Emekçilerin karşısında her geçen gün saldırganlaşan sermaye ve ondan güç alan bir AKP olduğunu söyleyen Karaca, tüm saldırılara rağmen amaçlarına ulaşamayacaklarını vurguladı. Her geçen gün artan iş cinayetlerinin sorumlusunun yıllardır taşeronlaştırma ve özelleştirmelerin önünü açanlar olduğunun altını çizen Karaca, son bir yılda 1543 işçinin iş cinayetlerine kurban gittiğini söyledi.

Adana’da iki aydır süren TEDAŞ direnişi ve Amylum grevine de değinen Karaca, verilen mücadeleden dolayı işçileri kutladıklarını ve yanlarında olduklarını belirtti. Kürt sorununda yaşanan gelişmelerin kaygı verici olduğunu dile getiren Karaca, Kürt sorununun çözümü konusunda taleplerin halen görmezden gelindiğine dikkat çekti. Milliyetçi, ırkçı, dindar ve kindar nesiller istemediklerini ifade eden Karaca, bilimin, emeğin, barışın, kardeşliğin egemen olduğu bir ülkede yaşamak istediklerini vurguladı.

Karaca’nın konuşmasının ardından kitle Kürtçe ve Türkçe selamlandı. Selamlamaların ardından ise iki aydır direnişte olan TEDAŞ işçileri adına Enerji-Sen örgütlenme uzmanı kitleyi selamlayarak direnişlerini aktardı. Miting çekilen halaylarla son buldu. (AdanaEVRENSEL)


KARATAŞ’TA 33 YIL SONRA 1 MAYIS

Adana’nın Karataş ilçesinde 33 yıl sonra ilk defa 1 Mayıs kutlandı. Eğitim Sen İlçe temsilciliği önünde bir araya gelen yaklaşık yüz kişi buradan Ata parka kadar yürüdü. Burada kitle adına açıklamayı yapan Eğitim Sen Karataş İlçe Temsilcisi İnal Akoğlu, yıllar sonra 1 Mayıs’ı kutladıklarını söyledi. Yapılan saldırılara karşı mücadele  etmeye devam edeceklerini vurgulayan Akoğlu, Karataş halkı olarak Suriye halkına yönelik emperyalist saldırılara karşı olduklarını ifade etti.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Elazığ’da İstasyon Meydanı’nda 1 Mayıs kutlaması

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa