Erciş'te ilgisizlik tarihi yok ediyor

Erciş'te ilgisizlik tarihi yok ediyor

Tarih boyunca birçok kültür ve inanca ev sahipliği yapan Van'ın Erciş ilçesinde çok sayıda tarihi yapı ve kalıntı yok olma tehdidiyle karşı karşıya.

İdris YILMAZ

Tarih boyunca birçok kültür ve inanca ev sahipliği yapan Van'ın Erciş ilçesinde çok sayıda tarihi yapı ve kalıntı yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Doğal bir müzeyi andıran Erciş'te Ardzvaper Aziz Meryem Ana Kilisesi define avcıları nedeniyle yok olmak üzere. Taşları sökülerek içinde bulunan odaların tahrip edildiği kilise, sahipsiz bırakıldı. Kilisenin içinde bulunan odalar da yaşanan tahripten nasibini alırken, Urartulardan kalma çivi yazısının olduğu iki levhanın bulunduğu kilisenin korunması için defalarca yetkililere talepte bulunduklarını belirten köy muhtarı Mehmet Latif Dağ, “Burası bin inancın kutsal mekanıdır. Duvarlarına ve yapısına dikkat ederseniz, inanç yeri olmakla birlikte bir anlamda komün olarak inşa edilmiştir. Burası bizlere bir mirastır. Eğer biz camimize ve inancımıza saygı duyuyorsak buraya da saygı duymalıyız” dedi. Yetkililerin ilgisizliğine dikkat çeken Dağ, “Bu tarihi değeri korumak istemiyorlar diye konuştu.

Sorumluların ilgisizliği nedeniyle yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalan tarih kalıntılardan bir diğeri de Çelebibağı Mahallesi'nde bulunan tarihi Selçuklu Mezarlığı. Define avcıları tarafından tahrip edildiği daha önce de gündeme gelmesine rağmen duyarsızlığın sürdüğü mezarlar, define avcıları tarafından kazılırken, mezarları da taşları da aynı şekilde tahrip edilmiş durumda. İlçede bulunan Anonim ve Akça Yuva kümbetleri de tahrip edilmiş vaziyette.

Erciş'in ilk yerleşim yeri olarak bilinen tarihin en modern şerhlerinden Zirnekol Tepesi de SİT alanı olmasına rağmen Devlet Su İşleri tarafından kazılan kanallar ve defineciler tarafından tahrip edildi. Erdiş karayolu üzerindeki Karataşlar mevkiinde bulunan tarihi belge niteliğindeki Üzüm Tabletleri'nin üzerinde bulunan yazılar ise, kazılarak tahrip edildi. Çelebibağı Mahallesi'nin güneyinde bulunan Erciş Kalesi de bakımsızlık nedeniyle yok olma tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. (Van/DİHA)

www.evrensel.net