TGS'den meslek hastalıkları ve iş güvenliği eğitimi

TGS'den meslek hastalıkları ve iş güvenliği eğitimi

TGS, İstanbul ve Kocaeli’nin ardından İzmir’de çalışan gazeteciler ve gazeteci adayları için de seminer düzenledi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), İstanbul ve Kocaeli’nin ardından İzmir’de çalışan gazeteciler ve gazeteci adaylarına meslek hastalıkları, gazetecilerin hakları ve yeni medya konulu seminer düzenledi.

Seminere iletişim fakültesi öğrencilerinin katılımı yoğun oldu. Karaca Otel’de gerçekleşen etkinlik 3 oturumdan oluştu. İlk sunumu gerçekleştiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük, meslek hastalıkları ve iş güvenliğine dair yaptığı sunumda, ülkemizde meslek hastalığı kayıtlarının tutulmadığına dikkat çekti. Küçük, "Mevzuatla ilgili problem yok. Son dönemde AB uyum yasaları çerçevesinde 48 de yönetmelik çıktı. Ama mevzuat ve yönetmeliklerin uygulanmasında sorun var. İşyerlerinin denetiminin özel şirketler aracılığı ile yapılması da en büyük sorunlardan birisi" dedi. Gazetecilerin haber izlemek için gittikleri yerlerde geçirdikleri kazaların iş kazası olduğunu ifade eden Küçük, "Polis ya da göstericiler tarafından darp edilmek, Can Dündar'ın yanındaki muhabirin kurşun yemesi de iş kazasıdır. Yapılan iş ruhen özre uğratıyorsa  o da iş kazası içerisinde değerlendirirlir" dedi.

MESLEK HASTALIKLARININ KAYDI YOK

Basın kanununda gazetecilerin haklarını anlatan TGS Hukuk Müşaviri Meliha Selvi, fazla mesai, yayının tatile girmesi veya kapatılması durumunda gazetecilerin hakları, hizmet akdinin sona ermesi, gazete ve televizyonların yayın politikalarının değişmesi, feshe itiraz gibi gazetecileri yakından ilgilendiren konular hakkında hukuk eğitimi verdi.

3. oturum ise TGS Genel Sekreteri Mustafa Kuleli’nin "Yeni Medya" konulu sunumuyla devam etti. Kuleli sunumunda, teknolojideki değişimin haberciliğe yansıması, etkileşim, medyaların içiçe geçmesi, "robot gazetecilik", "veri haberciliği" konularına değindi.

'EĞİTİMLERİMİZDE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ DE VAR'

Sendikanın İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş ve İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner'in de katıldığı seminerde gazetecilere açıklamalarda bulunan TGS Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, "Sosyal haklarımız konusunda gazetecilerin açığı olduğunu tespit ederek bu projeye imza attık. Eğitimlerimizde evet sorunlar var ama o sorunlara çözüm önerilerimiz de var. Yıl içerisinde 6 ilde eğitim programı düzenleyeceğiz" dedi. İzmir’de böylesi genç bir kitlenin eğitime katılım göstermesinden mutluluk duyduğunu belirten Kuleli, Türkiye Gazeteciler Sendikası çatısı altında örgütlenmenin önemine dikkat çekti. Yaz aylarında eğitime ara vereceklerini söyleyen Kuleli, Eylül ayı itibariyle Eskişehir, Bursa ve Ankara’da olacaklarını duyurdu. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte düzenlenen eğitim programının ardından katılımcılara sertifika verildi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER TGS