Hizbullah-İsrail: Savaş tamtamları çalıyor

Hizbullah-İsrail: Savaş tamtamları çalıyor

Ortadoğu Muhabiri Elijah J. Magnier, İsrail ve Hizbullah arasında yakın dönemde patlak vermesi muhtemel savaşın hesaplarını yazdı.

Elijah J. MAGNIER

Suriye’de ne zaman siyasi çözüme yaklaşılsa ve savaşan taraflar Rusya ile ABD’nin ateşkesine sadık kalsa, Lübnan’ın güney sınırından savaş tamtamlarının sesleri yükseliyor.

Sınır boyunca savaş hazırlıkları devam ediyor. Hizbullah, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ve Batılı ülkelerin çoğunluğu tarafından terörist olarak tanımlandığı, bölge düzeni aleyhine konumlandığı için bu hazırlıkların kendisine yönelik olduğuna inanıyor.
Sahadaki kaynaklar, “Hizbullah, İsrail-Lübnan sınırında İsrail tarafından dayatılacak yeni bir savaşa hazırlanıyor. Şu anki İsrail hükümeti savaş yanlılarıyla dolu ve Savunma Bakanı Lieberman, sınır hattının da ötesinde gerginlik düzeyini artırmak için orduya güveniyor. Ancak Hizbullah’tan sınırın aşılmasına sebep olacak bir karşılığı provoke etme riski de var” diyor.

İSRAİL’İN SAVAŞ MOTİVASYONU

Kaynaklarım ekliyor: “İsrail, Hizbullah’ın Suriye savaşında elde ettiği tecrübe ve gelişmeleri dikkatlice değerlendiriyor. İsrailli liderler kendilerine ‘Hizbullah’ın büyümesine nereye kadar izin vereceğiz’ sorusunu soruyor olabilir. İsrail, sınır hattındaki tehlikelerle yüzleşirken savaşı öncelikli odak noktası yapan bir ülke. Şu anda bu ilgiyi Hizbullah’ın üzerine çekiyor.”

Sahadaki kaynaklara göre “İsrail, bir dizi yüksek profilli liderini ve çok sayıda savaşçısını kaybeden Hizbullah’ın Suriye’deki uzun savaş sebebiyle yorulduğuna inanıyor. Dahası, kendi güçlerinin –savaş başlarsa- Hizbullah’ın füzelerini Demir Kubbe ve diğer ileri teknoloji sistemler sayesinde engelleyebileceğini düşünüyor. İsrail askerleri, sürekli farklı savaş senaryolarına dair tatbikatlar yapıyor. Bu tatbikatların çoklu amaçları var: Morali artırmak, askeri ve teknolojik kapasiteyi yükseltmek ve halkı gelecek savaşa hazırlamak. Buna ek olarak Suudi Arabistan gibi bölge ülkeleri de Hizbullah’a karşı saldırıları cesaretlendiriyor ve destekliyor. Hizbullah’ın Suriye ve Irak’taki savaşlara etkili bir şekilde dahil olması mezhepçi bir kampanyanın parçası olarak propaganda ediliyor ve militanları “Sünnilere karşı soykırım yapmak”la suçlanıyor. Hizbullah ayrıca Lübnan’da, ülkenin askeri ve politik kararlarını değiştiren hegemonik bir güç olarak tasvir ediliyor. Bu sebeplerden İsrail, özellikle de bugüne kadar Hizbullah’a karşı savaşmayan ve korkaklıkla itham edilen Başbakan Netanyahu yeni bir savaş konusunda istekli.”

İSRAİL SAVAŞI NASIL KAZANACAK?

Kaynağım bu durumu şöyle açıklıyor: “Netanyahu, kendisinden önce Hizbullah’la savaşan ve kaybeden tüm İsrail başbakanlarının medya ve toplum tarafından çarmıha gerildiğini biliyor. İsrail, 1993, 1996 ve 2006’daki savaşları süresince lider seviyesinde tek bir Hizbullah yöneticisini dahi öldüremediğini biliyor. Soru şu: İsrail savaşı nasıl kazanacak? Hizbullah, Suriye’deki elit birliklerini yeniden Lübnan’a çağırdı ve siyasi bir çözümün masada olması sebebiyle Suriye’deki savaşçılarını kazanımlarını koruyacak seviyede tutmaya karar verdi.”

İsrail’in hesapları, Hizbullah’ın kapasitesi –Bir sonraki savaşa ne kadar güç sevk edebilecekleri ve İsrail ordusunun ne kadar militan ya da askeri senaryoyla başa çıkıp muzaffer olabileceği- üzerine yaptıkları değerlendirmeden ileri geliyor. Bunun da ötesinde ABD’nin bir sonraki seçimler için yatırım yapabilmek üzere Ortadoğu’da askeri zaferlere ihtiyacı var. Obama, Irak(Felluce) ve Suriye’de (Rakka’nın kuzeyi)  Oval Ofis’teki halefine avantaj sağlayacak şekilde IŞİD’e karşı çok cepheli bir savaşı askeri personel yitirmeden sürdürmeyi başardı.

İSRAİL’İN HESAPLARININ SAHADAKİ KARŞILIĞI

Kaynaklar şunu ileri sürüyor: “İsrail’in öngörüleri, savaşı başlatma kararı ciddi olarak ele alınırsa doğru değil. Tel Aviv, Hizbullah’ın bir sonraki savaşta kullanacağı yıkıcı gücü hesaba katmıyor. Dahası, bugüne kadar hiçbir bölge ülkesinin Hizbullah’ın yardımına koşmasına ihtiyaç olmadı; bilakis pek çoğu İsrail’i destekledi ve 2006’daki 33 günlük savaşa çok erken bittiği için ağıt yaktılar! İsrail, Hizbullah’ın son birkaç yılda edindiği özgüven ve tecrübeyi de dikkate almıyor. Ayrıca Hizbullah’ın Nasrallah’ın bahsettiklerinin(Hayfa’daki amonyak fabrikalarını vurmak gibi)  ötesinde birkaç gizli numarası daha var. Şu andaki cephaneliği modern teknolojik unsurları içeriyor: Bekaa vadisi, Güney Lübnan ve Suriye-Lübnan sınırından ateşlenebilecek füzeler Lübnan’dan daha geniş bir alana (10 bin metrekare) erişebiliyor. Hizbullah, İsrail Savunma Bakanlığı Karargahı gibi hassas hedefleri vurabilir ve onları yerle bir edebilir. Her İsrail askeri bir hedef haline gelebilir. İsrail tüm alanlarda denge sağlayabilir ama hava ve deniz güçlerinin manevra yapması kolay olmayacak. İsrail toplumu, ülkenin daha önce görmediği düzeyde bir yıkıma tanıklık etmeye hazır değil.

Kaynağım sözlerini şöyle tamamlıyor: “Nasrallah, bölgenin bir savaşa doğru gittiği ve önümüzdeki birkaç ayda kayıpların yaşanacağı konusunda ciddiydi. Çünkü, İsrail’in yakın dönemde bir savaşa hazırlandığını  gösteren bilgilere sahipti. Bu yüzden Hizbullah askeri olarak kendisini hazır konumda tutuyor.”

Çeviri: Mithat Fabian SÖZMEN

*Orijinali Kuveyt gazetesi er Rai’de yayımlanan bu yazı, aynı zamanda yazar tarafından kişisel blogu elijahjm.wordpress.com’da İngilizce olarak yer almıştır. Yazının çevirisi İngilizceden yapılmıştır.

Ara başlıklar evrensel Pazar’a aittir.

www.evrensel.net