Tor Demir’de direniş sürüyor

Tor Demir’de direniş sürüyor

Tor Demir Fabrikasında sendikalı oldukları için işten atılan 13 işçinin direnişi 18 Mayıs’tan bu yana fabrika önünde sürüyor.

Dilek OMAKLILAR
Manisa

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Tor Demir Fabrikasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle 13 işçinin işten atılmasının ardından başlayan direniş 18 Mayıs’tan bu yana fabrika önünde sürüyor. Direnişteki işçiler, talepleri karşılanana kadar direnişlerini sürdüreceklerini belirtiyor.

Manisa Emek Demokrasi ve Barış Platformu fabrika önündeki işçilerle bir araya geldi. Bu buluşma esnasında görüştüğümüz işçilerden, Kalite Teknisyeni Emre Çorlu, 2 yıldır fabrikada çalıştığını 24 Mayıs’ta da sendikalı olduğu için işten çıkarıldığını söyledi. 

İÇERİDEKİ İŞÇİLERE BASKI

Çorlu sürece ilişkin şu bilgileri verdi:  “İçeride işverenin yaptırımlarda bulunduğu kitapçık vardı. Bize imzalatmaya çalıştığı bu kitapçıkta, işçinin yanında olmayan bazı maddeler vardı. İçerideki baskılara karşı 1 yıldır sendikal mücadele veriyoruz. Gerekli çoğunluğu sağladık ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yaptık” dedi. Fabrikada çalışan işçilerden de destek gördüklerini belirten Çorlu, içerideki işçilerin de baskı gördüğünü dile getirdi. Çorlu, “Şu anda üretimde çalışan arkadaşlarımıza da bir baskı var. Sendikadan vazgeçmemeleri halinde işten çıkarılacaklarını söylüyorlar. Sendikalaşmalarından korktukları için onlara bir takım vaatler sunuyorlar. Biz taleplerimiz gerçekleşene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

DAHA İYİ ŞARTLAR İÇİN! 

Direnişçi işçilerden Alim Gülmez, işveren tarafından işçilere imzalatmak istenen kitapçıkta yer alan maddeye değinerek, “Afyon, Uşak, İzmir fabrikalarında aynı sektörde 2 yıl çalışamaz dayatması geldi. Bu dayatma neticesinde biz bir araya gelerek sendikaya üye olduk. Sosyal faaliyetlerimiz olsun istiyoruz. Daha iyi şartlarda çalışmak istiyoruz” dedi.

Manisa Emek Demokrasi ve Barış Platformu adına yapılan konuşmalarda direnişe destek vermeye devam edileceği vurgulandı. 

www.evrensel.net