04 Haziran 2016 09:15

Demirtaş ve Sarıyıldız, BM yetkilileri ile görüştü

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserliği ile görüşen Selahattin Demirtaş ve Faysal Sarıyıldız, bölgede yaşananları anlattı.

Demirtaş ve Sarıyıldız, BM yetkilileri ile görüştü

Paylaş

İsviçre Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu'nun daveti üzerine çeşitli temaslarda bulunmak üzere İsviçre'ye gelen HDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve HDP Avrupa Temsilcisi Eyüp Doru ile birlikte Uluslararası Parlamenterler Birliği (IPU) Genel Sekreteri Martin Chungong ile bir araya geldi. Görüşmede dokunulmazlıkların kaldırılması, Bölge illerinde yaşanan şiddet olayları ve mülteci krizinde Avrupa ülkelerinin tutumu ve çözüm yolları ele alındı. 

Demirtaş, görüşmede Türkiye'de demokrasi ve barışın gelişmesi için Avrupalı parlamenterlerin ve temsilcilerinin daha aktif rol alması gerektiğini vurguladı.

'BM BELGELERİ BİZE GÖNDERİN'

Bu görüşme sonrası Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserliği Avrupa, Amerika ve Orta Asya Saha Operasyonları ve Teknik İşbirliği Direktörü Gianni Magazzeni ile de bir görüşme gerçekleştiren Demirtaş ve beraberindeki heyet, Kürt illerine dönük yürütülen askeri operasyonlar nedeniyle yaşanan can kayıpları ve yıkım ile ilgili Magazzeni'yi bilgilendirdi. Yaşanan katliamlara ilişkin ellerinde çok sayıda bilgi ve belge olduğunu belirten Demirtaş, daha etkin ve sonuç alıcı bir soruşturmanın yapılabilmesi için BM yetkilileriyle her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi. 

Cizre'de yaşanan katliama bizzat tanıklık ettiğini ifade eden HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız istenildiği takdirde ellerinde bulunan fotoğraf, görüntü ve tanık anlatımlarını paylaşabileceklerini söyledi. 
Magazzeni de konuyla ilgili bütün bilgi ve belgelerin önemli olduklarını ve bunların kendilerine ulaşması durumunda konuyla ilgili daha etkin bir çalışma yapabilme fırsatı verdiğini söyledi. 

KIZILHAÇ YETKİLİLERİ İLE DE GÖRÜŞÜLDÜ 

Sarıyıldız ve Doru ise, daha sonra Kızılhaç yetkilileri ile bir araya geldi. Görüşülen yetkililerden Bölge illerine dönük askeri operasyonlar nedeniyle yaşanan mağduriyetin giderilmesi noktasında Kızılhaç'ın aktif rol alması talep edildi. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Fransa'da sel: Seine Nehri seviyesi beklenenin de üzerinde

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa