Barış için yine alanda olacaklar

Barış için yine alanda olacaklar

HDP Mitingin'de yapılan bombalı saldırıda yaralananlar aynı yerdeki ‘Darbeye karşı demokratik direniş’ mitingine de katılacak.

Halkların Demokratik Partisinin (HDP) 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği ve yüz binlerce kişinin katıldığı seçim mitingine, IŞİD tarafından düzenlenen iki bombalı saldırıda Ramazan Yıldız, Necati Kurul, Şehmuz Kaçan, Civan Arslan ve Ali Türkmen yaşamını yitirmiş, 400’ü aşkın kişi de yaralanmıştı. Saldırının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, o gün yaşananlar yaralananların belleğinde dün gibi. 

Bir yıldır tedavi gören yurttaşlar, patlamanın yıl dönümünde aynı yerde düzenlenecek ‘Darbeye karşı demokratik direniş’ mitingine de katılacak. Patlamada yaralananlardan Mehmet Özcan, o gün barış için mitinge geldiklerini belirterek, “Bu yıl yapılacak 5 Haziran mitingine barış için yine geleceğim. Ölsem de yine geleceğim” dedi.

Patlamada her iki ayağından yaralanan, sol ayak bileği parçalanan Orhan Tokar (29), HDP’nin barajını aşacağı düşüncesiyle mitinge neşe ve heyecanla gittiğini anlatarak, “Patlama anı her aklıma geldiğinde kopan ayaklar, sağımda solumda kömür gibi yanmış ve can çekişen insanlar görüyorum. Gözümü açtığımda 7 Haziran’dı. Yanıma doktor geldi, bana ‘Haydi gözünüz aydın HDP yüzde 13 aldı. Barajı geçti’ dedi” şeklinde konuştu.

Patlamada aldığı ağır yaralar nedeniyle sağ ayağının diz kısmında aşağısı kesilen, diğer ayağına üç yerden platin takılan ve başına şarapnel parçası saplanan Ayten Ay “15 gün yoğun bakımda kaldım. Yoğun bakımdan çıktığımda yanımdakilere ‘Gidip oyumu kullanacağım’ dedim. Onlar da ‘Herkes oyunu kullandı’ dedi. ‘Kazandık mı’ diye sordum. ‘Çok milletvekilli aldık’ dediler. O an çok sevindim” dedi. HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmak istenmesine tepki gösteren Ay, “Onlar da mitingler, konuşmalar yapıyor. Niye biz yaptığımızda bombalar patlıyor? Herkesin içi yanmış. Kan akıyor. Bunlar neyin peşinde ne istiyorlar. Meclisteki milletvekillerimize dokunmaları gerçekten bizi üzüyor. Bütün halkımız 5 Haziran’da sesini İstasyon Meydanı’nda duyursun” dedi. 

Patlamada iki ayağına isabet eden şarapnel parçalarından dolayı ayakları kırılan Mehmet Özcan barış için HDP mitingine gittiklerini belirterek, “Her iki bacağımda platin var. Bir iş yapamıyorum. 7 Haziran seçiminde oy kullanmak istedim, ancak bilincim yerinde olmadığı için oy kullanamadım. ‘Beni oy kullanmaya götürün’ dedim ancak doktor izin vermedi. Bu yıl yapılacak 5 Haziran mitingine barış için yine geleceğim. Ölsem de yine geleceğim. Bu memlekette barış, huzur olsun kimse ölmesin. Herkes kardeş olsun barış ve huzur içinde olsun. Barış için orada olacağım” dedi. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net