03 Haziran 2016 15:38

Bayraklı’da TİS imzalandı

İzmir’de, Bayraklı Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında 80 kadrolu işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Paylaş

İzmir’de, Bayraklı Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında 80 kadrolu işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.Sözleşme ile işler yüzde 30 zam aldı, pek çok sosyal hakta da iyileştirme yapıldı.

80 kadrolu işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme için Bayraklı Belediyesi Osmangazi Hizmet Binası konferans salonunda tören düzenlendi. Törene, Bayraklı Belediye Başkanı CHP’li Hasan Karabağ, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel-İş İzmir 6 No’lu Şube Başkanı Emine Yılmaz, Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve işçiler katıldı.

EŞİNE ŞİDDET UYGULAYANIN ÜCRETİ EŞİNE VERECEK

Toplu sözleşmenin törenle imzalanmasının ardından Genel-İş 6 No’lu Şube Başkanı Emine Yılmaz, sözleşmenin detaylarıyla ilgili bilgi verdi.
Sözleşmede öne çıkan bazı maddeler şöyle;

* Günlük yevmiyelere toplamda yüzde 30 zam yapıldı.
* Yılda 5 defa verilen erzak yardımı 6’ya çıkarıldı.
* Tüm çalışan işçilere ayırımsız ağır iş primi olarak maaşlarına 405 lira yansıtılması kararlaştırıldı.
* Tüm işçilere risk zammı yüzde 30, kıdem zammı ise yüzde 35 oranında arttırıldı.
* Kadına karşı şiddet toplu sözleşme maddesine girdi. Eşine karşı fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayan, içki ve kumar gibi nedenlerle evin huzuruna bozan işçinin maaşı bir yıl boyunca eşine verilecek. (İzmir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

‘Öğretmen dayağı’ iddiasına soruşturma

SONRAKİ HABER

Edirne'de okul servisi ile yurt dışına çıkmaya çalışan 30 mülteci durduruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa