İşçilerin birliği  emeğin siyaseti

İşçilerin birliği emeğin siyaseti

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan Seslerini duyurmak için 17 gün süren açlık grevi yapan Başkurt Motor işçilerini ziyaret etti

Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesinde kurulu bulunan Başkurt Motor fabrikasında Hak-İş’e bağlı Çelik-İş üyesi işçiler 29 Mart tarihinden bu yana grevde. Seslerini duyurmak için 17 gün süren açlık grevi yapan işçileri Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan ziyaret etti. 

Selma Gürkan’ı işçiler alkışlar ve sloganlarla karşıladı. İşçilerin kaldığı çadırın önünde konuşan Çelik-İş Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt, son 17 gün açlık grevi yaptıklarını belirterek, “İnsanca bir yaşam istediğimiz için bunu yapıyoruz. Bize 1480 TL’yi çok gören işveren temsilcisi var karşımızda, bu yüzden direnmek bizim hakkımız” diye konuştu. Açlık grevine başlayana kadar seslerinin duyulmadığını belirten Kurt, patronun sendikaya yaptığı teklifleri kabul etmediklerini belirterek, “İşçi ne derse onu yapacağız” dedi.

Çelik-İş Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt’un ardından konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, işçi sınıfının dönem dönem grevlerinin engellerle karşılandığını belirterek, “Yasalarla çerçevesi çizilmiş olan hak elbet kullanılacak” dedi. Patronun işçileri her zaman bölmek istediğini belirten Gürkan, “Suni ayrılıklarımızı bir köşeye koyduğumuz anda kazanmaya bir adım daha yaklaşıyoruz. Şimdiye kadar hep işçilerin birliği bizi kazanıma götürdü” diye konuştu. Hangi parti olursa olsun işçilerden baskı görmediği sürece siyasilerin işçileri ve emekçileri unuttuğunu vurgulayan Gürkan, işçi sınıfının siyasetinin yapılması gerektiğini belirterek, “Dört yıldan dört yıla sandığa gitme gibi bir lüksümüz olmamalı. İşçilerden emekçilerden zorlama görmediği sürece işçiler ve emekçiler unutuluyor. Biz onların tepesinde taleplerimizi ifade eden bir pozisyon almalıyız. İşçi sınıfının birliği için çağrımızı yineliyoruz; emeğin siyasetinin yapılması noktasında ortak mücadelemizi belirtiyoruz. Şu çok açık, direnen işçinin kazanmasının önünde hiçbir engel yoktur” dedi. 

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan’ın konuşmasının ardından Gürkan’a teşekkür eden İşyeri Temsilcisi İsmail Varlıca, açlık grevini bitirdiklerini açıkladı. Gürkan da “İşçi sınıfının açlık grevi en son başvuracağı bir şeydir. Bizim üretimden gelen gücümüz ve direnme irademiz var, bu irademizle kazanacağımızı düşünüyorum” dedi. Yapılan konuşmaların ardından işçilerle sohbet eden Gürkan, işçilerin alkış ve sloganlarıyla uğurlandı.

CHP MİLLETVEKİLLERİ ZİYARET ETTİ

Başkurt Motor işçilerini 19 CHP milletvekili ziyaret etti. Heyet adına konuşan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök açlık grevi yapan işçileri, şartları kabul edilene kadar Mecliste gündemden düşürmeyeceklerini belirterek, “Ankara kilometrelerce uzak olan bir işyerinin önünde işçi kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek için buradayız. Bu sorun grevdeki arkadaşların sorunu olmaktan çıkmıştır. Bu olay Mecliste, kamuoyunda her zaman tartışılacak ve dile getirilecektir” dedi. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da fabrika şartları kabul etmezse 10 gün sonra fabrika önünde 2 bin kişiyle miting yapacaklarını söyledi. (Sakarya/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Haziran 2016 18:18
www.evrensel.net