02 Haziran 2016 11:57

Almanya’da ‘Ermeni soykırımı tasarısı’ oylanıyor

Anadolu Ermenilerine Yönelik tehcir ve katliamı, "soykırım" olarak nitelendiren karar tasarısı Alman Federal Meclisi'nde bugün oylanacak.

Almanya’da ‘Ermeni soykırımı tasarısı’ oylanıyor

Paylaş

Almanya Federal Meclisi, 1915-1916 yıllarındaki Ermeni tehcir ve katliamını soykırım olarak nitelendiren karar tasarısını bugün oyluyor. İktidardaki Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile muhalefetteki Yeşiller'in, "1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması" başlıklı karar tasarısının görüşmelerine Türkiye saati ile 12.10'da başlanacak.

Taslak metnin başlığının yanı sıra iki ayrı yerde "soykırım" kelimesine yer alıyor.

Gerek Hristiyan Birlik, gerekse SPD meclis gruplarından yapılan açıklamada, oylamada milletvekillerinden önemli bir fire beklenmediği bildirilmişti. Başbakan Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in ise programları nedeniyle oylamaya katılmaması bekleniyor.

YİRMİYİ AŞKIN ÜLKEDE SOYKIRIM KABUL EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu (AP), 1987 yılında Ermenilere yönelik tehcir ve katliamı "soykırım" olarak sınıflandırmış, ardından aralarında Fransa, Rusya, İsveç, Hollanda, Belçika ve İsviçre'nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin parlamentosunda benzer kararlar oylanarak kabul edilmişti.

Son olarak Brezilya, Lüksemburg ve Avusturya parlamentoları, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıdı.

Papa Françesko da geçen yıl 1915 olaylarının 100'üncü yıldönümü vesilesiyle Vatikan'da düzenlediği ayinde '20'nci yüzyılın ilk soykırımı' ifadesini kullandı. Almanya'da da Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, geçen yıl 1915 olaylarının 100'üncü yıldönümünde soykırım kelimesini telaffuz etmişti. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

HDP: Meclis MGK’yi araştırsın 

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Menbic'deki saldırı ABD'nin çekilme kararını etkileyebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa