Dersim

Dersim'de polise rağmen coşkulu kutlama

Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda 1 Mayıs mitingi yapıldı. Polisin gazlı müdahalesine karşı direnen kitle 1 Mayıs kutlamasını coşkuyla yaptı.Binlerce kişinin katıldığı miting sabah saatlerinde Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen ve aralarında sendika, siyasi partiler ve kurumlar, miting alanına doğru yürüyüşe geçti.

Binlerce kişinin katıldığı miting sabah saatlerinde Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen ve aralarında sendika, siyasi partiler ve kurumlar, miting alanına doğru yürüyüşe geçti. Slogan ve zılgıtlarla miting alanına giren kitlenin bir bölümü alana yetişince, polis arkada kalanlara gaz bombaları ile müdahale etti.

Bunun üzerine alanda toplanan binlerce kişi arama noktalarına doğru yürüyerek polis bariyerlerini yıkarak alana girdi. Tertip Komitesi’nin devreye girmesiyle, polis geri çekildi. Mitingde konuşan Tertip Komitesi Başkanı ve Eğitim Sen Şube Başkanı Hasan Ölgün, polisin bilinçli bir şekilde provokasyon yaratmak istediğini belirterek, sağ duyulu davranan tüm emekçilere teşekkür etti. AKP’nin temel politikasının çözümsüzlük olduğunu belirten Ölgün, “Başbakan kendisi dışındaki hiçbir rengi kabul etmiyor. Kürt sorununda geçmişten ders çıkarmayarak, hala çözümsüzlüğü dayatıyor. Roboski’de gerçekleştirilen katliamı görmezlikten geliyor” dedi.

Yol-İş Sendikası Elazığ Şube Sekreteri Mehmet Ali Bul, Tüm Bel-Sen Dersim Temsilcisi Mazlum Doğan da konuşma yaptı. Mitinge, EMEP, BDP, ESP, Partizan, ÖDP, DHF, KESK, DİSK ve Türk İş katıldı. (DersimEVRENSEL)

www.evrensel.net