01 Haziran 2016 18:19

Fransa’da hava yollarındaki işçiler de grevde

Fransa'da bugün hava yollarındaki işçiler de süresiz grev başladı.

Fransa’da hava yollarındaki işçiler de grevde

Paylaş

Fransa’da yeni çalışma yasa tasarısına karşı başlatılan grevler büyüyor. Petrol rafinerilerinin ve geçtiğimiz hafta yapılan 8’inci genel grevin ardından demir yolu işçileri de süresiz greve başlamıştı. Bugün hava yollarındaki işçiler de süresiz grev başladı.

Fransa devlet demiryolu işletmesi SNCF, şehirlerarası sefer yapan trenlerden sadece üçte birinin, hızlı trenlerin yarısının, hızlı TGV trenlerinin ise yüzde 60’ının seferlerine devam edeceğini bildirdi. Grevden Almanya ve İngiltere trenlerinin etkilenmeyeceği, ancak İsviçre, Belçika, İspanya ve İtalya seferlerinde iptaller yaşanacağı kaydedildi.

Ülkede devam eden grevler 10 Haziran’da başlayacak olan Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) öncesinde de endişelere neden oluyor. Fransa Sendikalar Birliği (CGT) Başkanı Philippe Martinez endişelere istinaden yaptığı açıklamada, “Biz insanlar futbol maçlarını izlemekten alıkoymayacağız” derken, şampiyona döneminde yeni grevler yapılabileceğinin de sinyalini verdi. Martinez, bunu engellemenin hükümetin elinde olduğunu belirterek, hükümetin müzakerelere açık olması gerektiğini ifade etti.

Tepkilere yol açan yeni çalışma yasası tasarısı, haftada 35 saatlik çalışma süresinin artırılması ve işten çıkarmaların kolaylaştırılmasını öngörüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Menbic operasyonu başladı

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa