Doğum kontrolü bir insanlık hakkıdır

Doğum kontrolü bir insanlık hakkıdır

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum kontrolüyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum kontrolüyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi. Dernek tarafından yapılan açıklamada, “Doğum kontrolü olmadığında, istenmeyen gebelikler artacak, bu da kürtajın artmasına neden olacak. Eğer kürtaj da yasal olmazsa “merdiven altı” diye tabir edilen şartlarda gebelik sonlandırılması yapılacak ki; bu da anne ölümlerinde artışa neden olacaktır” denildi.

Dernek Başkanı Prof. Dr. S. Cansun Demir imzasıyla yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, doğum kontrolünün Müslüman ülkelerde olmayacağı açıklaması üzerine açıklama yapmak zorunda kalındığı belirtildi. Derneğin açıklaması şu şekilde: “Demokratik bir ülke olan Türkiye’de kadınların en doğal hakları olan üreme hakları istedikleri zaman, istedikleri kadar çocuk sahibi olabilmeleridir. Çocuk sahibi olmak istediklerinde her türlü tedavi ve desteği alma hakları vardır ama çocuk sahibi olmak istemiyorlarsa ya da ideal olan 2 çocuk arasının en az 2 yıl olması için doğum kontrol yöntemlerine de sorun olmadan ulaşmalıdırlar.

Dünyada artık sadece doğum kontrolü kavramı yoktur. Üreme sağlığı kavramı mevcuttur. Bu kavram, insanların istedikleri zaman çocuk sahibi olmalarını, çocuk sahibi olamadıklarında infertilite tedavisini, kadın sağlığı ve doğum kontrolünü içine alır.
Yani bu kavramda çocuk sahibi olmak isteyip de olamayanların tedavisinin yanında, çocuk sahibi olmak istemeyenlerin de istenmeyen gebeliklerini engellemesi söz konusudur.
Bu kavram bir insanlık hakkıdır.
Kadınların istemedikleri çocuklara gebe kalmaları, sonrasında istenmeyen kürtajlara neden olmaktadır. Bugün dünyada anne ölümlerinin azaltılmasında en başarılı ülkelerin başında yer alan Türkiye’de bunun nedenlerinden biri de kürtajın yasal olmasıdır.
Doğum kontrolü olmadığında, istenmeyen gebelikler artacak, bu da kürtajın artmasına neden olacak. Eğer kürtaj da yasal olmazsa “merdiven altı” diye tabir edilen şartlarda gebelik sonlandırılması yapılacak ki; bu da anne ölümlerinde artışa neden olacaktır. Ölümle sonuçlanmasa bile annede kalıcı hasara neden olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki; kürtaj da bir doğum kontrol yöntemi değildir.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net